Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zazmluvňovanie všeobecných lekárov by sa mohlo zmeniť

Kategória: Spravodajstvo

Poslanec za stranu Smer-SD navrhuje zrušiť povinnosť všeobecných lekárov uzatvoriť zmluvu s poisťovňou ak má vo svojej evidencii čo i len jedného jej klienta.

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Povinnosť všeobecného lekára uzatvoriť zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ak má vo svojej evidencii aspoň jedného jej klienta, by mohla byť od apríla minulosťou. Poslanec za stranu Smer-SD Ladislav Andreánsky predložil na výbor NR SR pre zdravotníctvo návrh, podľa ktorého sa toto ustanovenie v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti ruší. Odvoláva sa pritom na princíp zmluvnej voľnosti.

Pacient by sa podľa návrhu o nezazmluvnení svojho lekára mal dozvedieť od poisťovne, a to najneskôr dva mesiace pred ukončením zmluvy. Poisťovňa mu zároveň dá na vedomie, ktorých lekárov v jeho okolí má pokrytých. Podľa predkladateľa návrhu je dostupnosť všeobecných lekárov v rámci minimálnej siete dostatočná. "Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rámci všeobecnej ambulantnej starostlivosti bude zabezpečené minimálne v rámci verejnej minimálnej siete s tým, že samosprávne kraje v prípade potreby určia poistencovi takého poskytovateľa, ktorý má uzatvorenú zmluvu s príslušnou zdravotnou poisťovňou," konštatuje návrh. Poisťovne tak budú musieť mesačne elektronicky zasielať samosprávnym krajom zoznam zazmluvnených všeobecných lekárov.

Podľa ministersky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej je najpodstatnejšie, aby bola zabezpečená sieť. V takom prípade podľa nej nehrozí, že by sa o pacienta nemal kto postarať. "My máme veľmi silnú právomoc ohľadom siete a budeme dozerať, aby sieť kopírovala potreby, a aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť. Sieť nepustí," uviedla Zvolenská. Zároveň pripomenula, že to isté sa deje aj v prípade špecialistov.

Návrh Smeru podrobili kritike opoziční poslanci. Podľa Viliama Novotného (SDKÚ-DS) chce strana Smer na jednej strane posilniť postavenie všeobecného lekára, aby len on mohol posielať pacientov na vyšetrenie k špecialistovi prostredníctvom výmenných lístkov, na strane druhej ide rušiť zazmluvňovaciu povinnosť. V zrušení povinnosti vidí problém i poslanec za KDH Ivan Uhiarik. "Stane sa to, že keď pacient príde za nejakým lekárom, ktorý nie je zmluvný, bude si musieť za výmenný lístok možno zaplatiť," dodal, pričom reagoval i na opätovnú snahu strany Smer-SD zaviesť pri návšteve špecialistu výmenné lístky. Návrh je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ak ju poslanci schvália, účinná bude od apríla tohto roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.