Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotné poisťovne navýšia nemocniciam ANS platby

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia nemocníc Slovenska oceňuje najmä to, že sa po dlhých rokoch začína riešiť financovanie urgentných príjmov.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Malé a stredné nemocnice dostanú v budúcom roku viac peňazí. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá ich združuje, sa dohodla so zdravotnými poisťovňami na úprave platobných podmienok pre rok 2014. Prezident ANS Marián Petko skonštatoval, že po rokoch ide o obojstrannú spokojnosť. Navýšenie od poisťovní bude podľa neho stačiť na pokrytie vyšších platov lekárov tak, ako to stanovuje zákon. "Myslím si, že pre väčšinu nemocníc to bude aj možnosť na rokovanie so slovenským odborovým zväzom o určitej úprave platov všetkých pracovníkov, zdravotníckych aj nezdravotníckych v roku 2014 od prvého apríla," uviedol Petko. 

ANS sa so zdravotnými poisťovňami dohodla na zvýšení jednotkových platieb za hospitalizácie s tým, že zvýraznené budú najmä operačné odbory. Od nového roka stúpnu podľa Petka aj objemy tak, aby nemocnice nerobili zbytočné nadlimity a teda nezaplatené úkony. "Lebo nám nestačí len zvýšenie ceny za hospitalizácie, ale my potrebujeme samozrejme aby sa navýšil aj objem finančných prostriedkov," povedal prezident ANS. Konkrétne percentuálne navýšenie nechcel uviesť s tým, že vo všetkých troch poisťovniach budú jednotkové ceny obdobné. 

Dôvera informovala, že úhrady za hospitalizácie navýšila do výšky 6 % a ceny za ústavnú pohotovostnú službu do výšky 10 %. VšZP zatiaľ nekonkretizovala čísla, potvrdila však dohodu na úprave zmluvných podmienok od budúceho roka. Union sa s niektorými nemocnicami ANS dohodla už v novembri. Ani ona však neuviedla, na akom náraste platieb sa s asociáciou dohodla pre ďalšie obdobie. "Union ZP členským nemocniciam ponúkla zvýšenie cien na konkurencieschopnú úroveň. Navyše, Union ZP ponechala nemocniciam všetky aktuálne platné výšky finančných objemov napriek tomu, že pre rok 2014 zaznamenala pokles počtu poistencov," uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová s tým, že členom ANS ponúkli navýšenie cien už v októbri, pričom nemocnice toto navýšenie využili už od novembra tohto roka. 

Petko považuje za dôležité aj to, že sa začína riešiť financovanie urgentných príjmov, čo doposiaľ na Slovensku nebolo. "Budú sa hradiť takzvané expektačné lôžka, to sú postele, kde nie je jasné, či pacient potrebuje hospitalizáciu, alebo nie a je na pozorovaní a nie je to obyčajný ambulantný výkon," vysvetlil Petko. Na tomto sa nateraz asociácia dohodla s Všeobecnou zdravotnou poisťovňu (VšZP) a Dôverou. S Union budú na túto tému hovoriť v januári budúceho roka, podľa Petka je však zdravotná poisťovňa tomu naklonená. 

Prezident ANS oceňuje, že sa konečne vytvárajú mechanizmy financovania, keďže sa tým môže naštartovať proces, o ktorom dlhodobo hovoria a to, aby záchranky vozili pacientov do vybudovaných urgentných príjmov, ktoré na Slovensku z veľkej časti chýbajú. Dôvodom takého stavu sú podľa Petka najmä peniaze, keďže urgentný príjem bez finančného krytia je pre zdravotnícke zariadenie čistá strata. Verí, že v niektorých nemocniciach ANS by mohli urgenty fungovať už koncom roka 2014. 
Rokovania s poisťovňami šéf ANS označil za najkoncepčnejšie za celé obdobie, odkedy je na čele asociácie. Pripomína, že kým v minulosti ešte koncom decembra nevedeli, čo bude na nasledujúci rok, v súčasnosti majú rokovania uzavreté už v polovici posledného mesiaca roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.