Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotníci sa asi pre Trestný zákon obrátia na ÚS SR

Kategória: Spravodajstvo

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká uviedla, že majú urobenú analýzu právnych rizík schválenej novely.

BRATISLAVA 28. mája (SITA) - Stavovské a odborové organizácie pôsobiace v zdravotníctve nevylučujú, že novela Trestného zákona, ktorú uplynulý týždeň schválil parlament, by mohla skončiť na Ústavnom súde SR (ÚS). Podporu budú hľadať u poslancov, ktorí už počas rozpravy k novelizovanej legislatíve hovorili o jej protiústavnosti. Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká uviedla, že majú urobenú analýzu právnych rizík schválenej novely. Z vecného hľadiska má podľa vyjadrenia Kaveckej novela predstavovať významný zásah do ústavou garantovaného práva zdravotníckych pracovníkov na štrajk, ktorý ho síce neruší priamo, ale oslabuje ho. "Ja ako profesne postavený zdravotník vnímam sama tento zákon bez akéhokoľvek rozboru za protiústavný, pretože nemám právo sa dožiadať súdnou cestou rozhodnutia toho, či som pochybila alebo nie. Ale ponechať túto trestnú zodpovednosť na určenie ministerstva zdravotníctva je veľmi a vysoko neštandardné v krajinách Európskej únie," vyhlásila Kavecká.

Organizácie pôsobiace v zdravotníctve už majú pripravenú petíciu, ktorou sa obrátia nielen na zdravotníkov, ale aj pacientov. Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára bude petícia adresovaná NR SR s cieľom opätovne rokovať o zákone, prípadne ho stiahnuť. Zdravotníci nesúhlasia s tým, aby ministerstvo zdravotníctva im malo právo ukladať desať násobne vyššie pokuty oproti ostatným občanom. "My stále nemôžeme súhlasiť, aby sa núdzový stav využíval na popieranie práva zdravotníckeho pracovníka, dať napríklad riadnu výpoveď z pracovného pomeru a na zabránenie voľného pohybu pracovníkov v Európskej únii," vyhlásil Kollár. Ako pokračoval, nesúhlasia ani s tým, aby bez rozhodnutia súdu mohla byť zdravotníkovi zrušená registrácia v komore na desať rokov, čo mu zabráni vykonávať na tento čas svoju prácu.

Zdravotníci sa obrátili aj na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby novelu Trestného zákona nepodpísal a vrátil ju tak do parlamentu na opätovné prerokovanie. "Veríme, že predložíme dostatočné argumenty," povedal Kollár. Predstavitelia zdravotníckych odborových organizácií sa v utorok mali stretnúť aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (SMER-SD). Nakoniec sa tak nestalo, dôvodom mala byť pracovná zaneprázdnenosť predsedu NR SR. Ako Kollár uviedol, v budúcnosti má byť určený náhradný termín. "Je nám to veľmi ľúto, pretože sme chceli hovoriť o téme, ktorá i naďalej neurotizuje našich nielen členov, ale doslova všetkých pracovníkov v zdravotníctve," dodal Kollár. Organizácie pôsobiace v zdravotníctve sa obrátili už aj na niektoré európske inštitúcie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.