Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Združenie zdravotných poisťovní víta prísľub VšZP

Kategória: Spravodajstvo

Podľa prezidentky ZZP Kataríny Kafkovej otvorením tejto témy VšZP len potvrdzuje, že pluralitný systém zdravotných poisťovní má význam.

BRATISLAVA 18. septembra - Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) privítalo snahu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) znížiť počet pacientov na čakacích listinách. Podľa prezidentky ZZP Kataríny Kafkovej ide o potvrdenie toho, že pluralitný systém poisťovní na Slovensku má význam. "Ak by tu bola iba jedna poisťovňa, nemal by poistenec a ani manažment štátnej poisťovne na porovnanie čakacie listiny iných poisťovní. Štátnej poisťovni by chýbala motivácia vyrovnať sa konkurencii v oblasti služieb poistencovi," povedala Kafková.

Ako pokračovala, minulotýždňovým prísľubom sa VšZP pridala k štandardu činnosti súkromných poisťovní, ktoré majú peniaze na zákroky vyčlenené v rozpočtoch už roky a to nielen na výkony definované vyhláškou. Ako uviedla, vyhlásenie VšZP sa dá považovať za súčasť prepoisťovacej kampane.

Podľa Kafkovej sú tu však obavy, či štátna poisťovňa bude svoj prísľub schopná aj naplniť. Upozorňuje, že nemocnice nemusia byť schopné splniť záväzok VšZP, ak majú byť dodržané správne medicínske postupy. "Je prakticky nemožné, popri v súčasnosti už naplánovaných zákrokoch, vyriešiť aj ďalších viac ako 6 700 dlhodobo odkladaných zákrokov poistencov VšZP," konštatuje ZZP vo vyhlásení. Združenie usudzuje, že štátna poisťovňa dala nesplniteľný sľub a vedome zavádza poistencov. Aj napriek tomu ZZP považuje záväzok VšZP za správny. Kafková oceňuje, že štátna poisťovňa upozorňuje na to, že diskusia o správnom nastavení zdravotníctva nie je len diskusiou o peniazoch, ale o systéme ako takom.

Aj vzhľadom na tému čakacích listín je podľa združenia potrebné prehodnotiť zmenu systému viacerých poisťovní na systém jednej poisťovne. Argumentuje tým, že pacient by tak stratil možnosť porovnávať poisťovne, a to nielen v prípade čakacích listín ale aj v ďalších oblastiach. "Navyše, zo systému by sa vytratil dôležitý prvok kontroly efektivity hospodárenia s prostriedkami verejného zdravotného poistenia," konštatuje ZZP.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) garantovala uplynulý týždeň všetkým zmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, že im uhradí poskytnutú zdravotnú starostlivosť za jej poistencov, ktorí sú zaradení na čakacích listinách, nad dohodnutý finančný objem. Tento verejný prísľub dal poskytovateľom generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai. Poisťovňa eviduje k začiatku septembra tohto roka na čakacích listinách celkovo 6 706 poistencov, pričom na úhradu tejto zdravotnej starostlivosti potrebuje zhruba 15,2 mil. eur. Podľa Foraia použije VšZP na starostlivosť za týchto pacientov prostriedky z kladného hospodárskeho výsledku, ktorý poisťovňa ku koncu júla vykázala na úrovni 21 mil. eur.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.