Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zoznam výkonov pre DRG je plný nedostatkov, tvrdí SSUM

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Slovenskej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne môže zoznam pre klasifikačný systém DRG v súčasnej podobe spôsobiť v praxi vážne kolízne situácie.

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) - Zoznam zdravotných výkonov pre klasifikačný systém diagnosticko-terapeutických skupín (DRG) obsahuje množstvo nedostatkov, ktoré môžu mať v praxi závažné dopady. Tvrdí to Slovenská spoločnosť pre ultrazvuk v medicíne (SSUM), ktorá so svojimi námietkami oboznámila i ministerstvo zdravotníctva (MZ). Zoznam v časti, ktorá obsahuje diagnostické metódy, si podľa nich vyžaduje zásadné prepracovanie. Upozorňujú na to, že na jednej strane obsahuje duplicitné výkony, na strane druhej niektoré výkony v zozname zase chýbajú, iné sa v praxi samostatne nikdy nevykonávajú, prípadne ich popis nie je medicínsky akceptovateľný. "Súčasná verzia je nepoužiteľná aj po doplnení ostatných „povinných" položiek opisu výkonov (opakovateľnosť, kompetencia, hodnota, trvanie), lebo bez zásadnej korekcie bude používanie zoznamu v praxi viesť k vážnym kolíznym situáciám a neriešiteľným problémom pri vykazovaní a hradení výkonov," konštatuje SSUM.

Spoločnosť kritizuje aj druhú, takzvanú chirurgickú, časť zoznamu. Obavy má z toho, ako sa bude v praxi používať viac ako 17 tisíc položiek určených pre vykazovanie terapeutických výkonov bez toho, aby bol podrobnejšie definovaný aj ich obsah a najmä možnosť vzájomnej kombinácie výkonov.

Materiál sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK). Podľa Slovenskej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne sú však chyby v katalógu také závažné, že v MPK ich už nie je možné úplne korigovať. Spoločnosť je však podľa jej slov ochotná spolupracovať s rezortom zdravotníctva a pomôcť pri oprave chýb v katalógu, ale len pod podmienkou, že ministerstvo bude pripomienky odborných komunít akceptovať bez výhrad.

MZ posunulo na pripomienkovanie návrh vyhlášky, ktorým sa zoznam ustanovuje, v druhej polovici augusta. Zoznam obsahuje viac ako 20 tisíc výkonov rozdelených podľa nákladovosti. Na jeho podklade je pripravovaná verzia SK - DRG. Slovensko na nej spolupracuje s Nemeckom, od ktorého model klasifikačného systému preberá. Zoznam výkonov vypracovalo Centrum pre klasifikačný systém DRG Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ešte vo februári tohto roka, čakalo sa už len na to, kedy ho MZ pretransformuje do vyhlášky. Ak ju odobrí vláda, účinnosť nadobudne od októbra. S aktualizáciou zoznamu sa počíta raz ročne, najbližšie sa tak má stať k prvému januáru 2015. Samotný DRG systém má na Slovensku fungovať od roku 2016.

DRG zavádza platbu za skupiny diagnóz s podobnou klinickou a ekonomickou náročnosťou, nemocnice má motivovať k väčšej efektívnosti, zdravotné poisťovne vďaka nemu dostanú priestor na transparentnejšie alokovanie zdrojov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.