Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ZP podali za polrok 140 tisíc návrhov na exekúcie

Kategória: Spravodajstvo

Ku koncu júna zdravotné poisťovne vymohli cez exekúcie takmer 65 mil. eur.

BRATISLAVA 30. augusta (SITA) - Zdravotné poisťovne podali za prvý polrok tohto roka na neplatičov poistného takmer 140 tisíc návrhov na vykonanie exekúcie. Kú koncu júna sa im podarilo vymôcť spolu 64,8 mil. eur. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) evidovali ku koncu júna tohto roka 314 675 neplatičov, ktorí neuhradili poistné vo výške cez dvesto miliónov eur. Oproti rovnakému obdobiu uplynulého roka počet dlžníkov poklesol o 13 percent. VšZP za prvých šesť mesiacov podala viac ako 42 tisíc návrhov na vykonanie exekúcie. Ku koncu júna sa jej podarilo celkovo v exekúciách vymôcť takmer 50 mil. eur.

V zdravotnej poisťovni Dôvera sa na zozname dlžníkov za prvý polrok 2013 ocitlo takmer 60 tisíc klientov, čo je medziročne menej o 11 %. Poistné, ktoré neuhradili sa vyšplhalo na 15,3 mil. eur. "Za prvý polrok 2013 sme podali 82 tisíc návrhov na vykonanie exekúcie na sumu 14 mil. eur," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Poisťovni sa ku koncu júna podarilo vymôcť 4,8 mil. eur.

Najmenšia zdravotná poisťovňa Union hlási k záveru prvého polroka 65 tisíc neplatičov s dlhom 40 mil. eur. Na rozdiel od ostatných dvoch poisťovní jej medziročne skupina neplatičov narástla o 19 percent. Za prvých šesť mesiacov tohto roka podala Union návrh na exekučné konanie voči 15 tis. klientom. Pohľadávky, ktoré sa jej exekúciou podarilo k 30. júnu vymôcť, dosiahli sumu 10 miliónov eur.

Všetky zdravotné poisťovne svorne tvrdia, že neplatičom dávajú dostatočný priestor na uhradenie dlžných súm. K exekúcií pristupujú až po vyčerpaní všetkých možností. "Dlžníkom zasielame ako prvú upomienku, následne výkaz nedoplatkov a ak nedôjde k zaplateniu pohľadávky, podáme návrh na vykonanie exekúcie," skonštatovala Šimunová. Ako uviedla Veronika Hauswaldová z Unionu, svojim poistencom a platiteľom poistného zasielajú výkazy nedoplatkov, ktoré sú zároveň výzvou na úhradu dlžného poistného, priebežne počas celého roka. Ak klient dlžnú sumu neuhradí, poisťovňa ho upozorní ešte cez SMS. "Ak poistenec a platiteľ poistného nereaguje ani na zaslanú SMS zdravotná poisťovňa pristúpi k vymáhaniu prostredníctvom exekútora," uviedla Hauswaldová.

VšZP zasiela výzvy, neskôr výkaz nedoplatkov. Ak dlžník nereaguje pristupuje k predexekučnej výzve. "Následne je pohľadávka postúpená na vymáhanie súdnemu exekútorovi. Pohľadávky sú vymáhané i v konkurzných konaniach či dražbách," dodala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.