Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zúčtovanie má prísť poistencom ešte tento týždeň

Kategória: Spravodajstvo

Všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na slovenskom trhu pripomínajú, že majú povinnosť do 30. septembra zaslať, nie doručiť zúčtovanie.

 

 

 

BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Termín, do kedy mali zdravotné poisťovne urobiť a zaslať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za minulý rok svojim klientom, uplynul posledným septembrovým dňom. Poistenci, ktorí zúčtovanie ešte nedostali, sa podľa poisťovní obávať nemusia. Dostať by ho mali počas najbližších dní. Všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na slovenskom trhu pripomínajú, že majú povinnosť do 30. septembra zaslať, nie doručiť zúčtovanie.

Výnimku majú u platiteľov poistného, ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. V ich prípade majú na zúčtovanie ešte mesiac. Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Dany Gašparíkovej o čosi neskôr dostanú zúčtovanie aj fyzické osoby, u ktorých výsledok zúčtovania nepresiahol 5 eur. Tým bude poisťovňa zasielať zúčtovanie počas októbra.

Ako informovala PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová, posledné zúčtovanie poistencom posielali v piatok 28. septembra. "V poslednej várke zasielania išlo o poistencov, ktorých nám Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou označil ako neidentifikovaných - nevedel im priradiť zdravotnú poisťovňu. U nás sme ich viackrát overovali s aktuálnymi údajmi z nášho registra poistencov, aby sme mali istotu, že sme vykonali všetkým poistencom ročné zúčtovanie," uviedla Šimunová.

Hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová podotýka, že nakoľko zákonom stanovený termín pripadol tento rok na nedeľu, zdravotná poisťovňa môže výsledky zúčtovania zaslať ešte v nasledujúci pracovný deň.

Gašparíková odporúča tým poistencom, ktorým bolo vykonané ročné zúčtovanie, ale zásielku nedostali, aby kontaktovali svoju pobočku zdravotnej poisťovne. "Stáva sa totiž, že platitelia majú nesprávne nahlásené údaje v zdravotnej poisťovni a výsledok ročného zúčtovania je doručený na nesprávnu adresu, resp. je nedoručiteľný," povedala Gašparíková.

Všeobecná zdravotná poisťovňa zaslala výsledky ročného zúčtovania poistného za minulý rok 200 tisíc poistencom a 42 tisícom zamestnávateľom, zdravotná poisťovňa Dôvera 169 tis. poistencom a Union zdravotná poisťovňa 46 tis. klientom.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.