Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zväz ambulantných poskytovateľov vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby pre pacientov okamžite zabezpečilo lieky na ochorenie COVID-19!

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Zväz ambulantných poskytovateľov

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) s plnou vážnosťou upozorňuje na aktuálny alarmujúci stav mantinelov liečby pacientov na ochorenie COVID-19. Stále častejšie sú lekári na ambulanciách konfrontovaní so sťažnosťami pacientov, ktorí sú pozitívne testovaní na COVID-19, ale nevedia sa dostať k tým liekom, ktoré im ambulantný lekár predpísal a odporučil, nakoľko tieto lieky nie sú v lekárňach dostupné.

Primárne ambulancie neprieč Slovenskom riešia popri inej zdravotnej starostlivosti dennodenne tisícky COVID-19 pozitívnych pacientov. Pre pacientov však nie sú v lekárňach dostupné lieky ako je napríklad Ivermectín, Isoprinosine, Inomed, či Favipiravir, ktoré sú čoraz častejšie verejne, mediálne a odborne prezentované ako lieky odporúčané a používané na podpornú liečbu ochorenia COVID-19.

Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP:

,,Včasný nástup účinnej liečby môže byť základom úspešného a rýchleho zvládnutia priebehu nákazy COVID-19, ktorú dokážeme úspešne manažovať aj ambulantne. K tomu však potrebujeme, aby boli všetky potenciálne účinné lieky pre našich pacientov dostupné. Považujeme preto za nekorektné, ak Ministerstvo zdravotníctva opakovane apeluje na ambulantných lekárov, aby liečili pacientov na ambulanciách tak, aby nechodili v zanedbanom zdravotnom stave do nemocníc, pričom ale štát nedokáže zabezpečiť potrebnú dostupnosť farmakoterapie pre zvládnutie účinnej COVID-liečby. Ambulancie robia všetko preto, aby bola zachovaná funkčnosť ambulantnej starostlivosti, ktorá drží prednemocničnú starostlivosť a odkláňa nápor pacientov na nemocnice.“

Bez spolupráce, komunikácie a vzájomnej podpory je zvládnutie pandémie stále v nedohľadne. Denne nám v týchto dňoch na Slovensku zomierajú približne sto ľudí. ,,Aké lieky a akú liečbu majú ambulantní lekári v primárnom kontakte s pacientom indikovať, ak potrebné lieky nie sú bežne dostupné“, uzavrela Z. Dolinková, prezidentka ZAP.

Zdroj: https://zapsk.sk/zvaz-ambulantnych-poskytovatelov-vyzyva-ministerstvo-zdravotnictva-sr-aby-pre-pacientov-okamzite-zabezpecilo-lieky-na-ochorenie-covid-19/


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.