Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ak zákon o platoch zdravotníkov opäť prejde, výpovede budú pokračovať

Kategória: Spravodajstvo

Ak dnes poslanci Národnej rady SR opätovne schvália prezidentom Andrejom Kiskom vetovanú novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, výpovede sestier budú pokračovať.

Bratislava 15. decembra (TASR) - Ak dnes poslanci Národnej rady SR opätovne schvália prezidentom Andrejom Kiskom vetovanú novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, výpovede sestier budú pokračovať. Oznámila to na brífingu prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová s tým, že ak sa nedosiahne dohoda, sestry z nemocníc odídu.
      "My sme s potešením prijali správu, že pán prezident vrátil zákon o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov, vnímame to ako ústretový krok. Čo nás neteší, je, že napriek požiadavke prezidenta vytvoriť priestor na diskusiu sa tak pravdepodobne neudeje. Sme svedkami rýchleho konania, ktoré bude nasledovať v parlamente," povedala Lazorová.
      Podľa jej slov je sestier na Slovensku nedostatok, chýba ich 12.000, a tie, čo podali výpovede, nie je kým nahradiť. "Ak takýto zákon prejde, sestier ani viac nebude. Je tu otázka, či rezortu zdravotníctva a celej tejto vláde záleží na tom, aby občania dostali kvalitnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť," povedala Lazorová s tým, že zdravotnícki pracovníci nechcú výpoveďami dosiahnuť len adekvátnu mzdu, ale najmä zlepšenie pracovných podmienok.
      Šéfka komory informovala, že zatiaľ podalo výpovede 1386 sestier, koľko sestier výpovede stiahlo, však nevie. "Nemáme takéto informácie, ale máme vedomosť, za akých okolností to urobili. Máme informácie, ako s nimi komunikuje manažment ich nemocníc. Pracujú v atmosfére nátlaku, strachu a vyhrážok. Nie každá sestra toto ustojí. Ak neustúpia manažmenty od týchto nekalých praktík, môže sa stať, že sestry v službe urobia chybu a my sa pýtame, kto za to bude zodpovedný," dodala.
      Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že k 14. decembru stiahlo v štátnych nemocniciach výpovede 223 sestier a pôrodných asistentiek, zároveň v nich začalo pracovať 78 nových ľudí. Pracovný pomer chce stále ukončiť 1041 sestier. O možnosti stiahnuť výpoveď a právnej pomoci sa podľa rezortu informujú ďalšie sestry. Niektoré podpísali takzvanú "Dohodu o solidarite", v ktorej sa deklaruje, že ak ustúpia od výpovedí, zaplatia sesterským odborom do týždňa 3300 eur.
      Sestry pôvodne podali výpovede v ôsmich nemocniciach - v univerzitnej košickej, trnavskej, popradskej, bojnickej, žilinskej, prešovskej, martinskej a trenčianskej nemocnici. V popradskej nemocnici však minulý týždeň stiahli všetky výpovede. Pod rezort patrí z vymenovaných nemocníc sedem, s výnimkou bojnickej. K hromadným výpovediam pristúpili, pretože sú nespokojné so schváleným zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. Trvajú na tom, aby zákon platil pre všetky sestry,  chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a zvyšovať tiež základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.
      Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) označil tieto požiadavky za navýšené. Upozorňuje, že im nemôže ustúpiť, pretože na ne nie sú peniaze. Ich predchádzajúce nároky podľa neho v zákone zohľadnil. Štát ponúka v rámci riešenia platov zdravotníkov 55 miliónov eur, ktoré pôjdu do nemocníc.
      Prezident Andrej Kiska však v zdôvodnení vrátenia zákona upozornil, že rozpočtové krytie zákona nepovažuje za dostatočné. Poukázal na to, že v dôvodovej správe k návrhu zákona chýba vplyv na schválený rozpočet verejnej správy, ako aj na kapitolu ministerstva zdravotníctva v súvislosti s úpravou miezd v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti. "Aj vzhľadom na prebiehajúce podávanie hromadných výpovedí sestrami vo viacerých nemocniciach vytvára vrátenie zákona priestor na odbornú diskusiu a na opätovné prehodnotenie všetkých aspektov schválenej právnej úpravy tak, aby výsledné riešenie bolo na prospech všetkých zainteresovaných strán," uviedol prezident.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.