Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O všeobecné lekárstvo prejavilo záujem 183 rezidentov

Kategória: Spravodajstvo

Rezidentský program umožní polročnú stáž priamo v ambulanciách všeobecných lekárov.

BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Rezidentský program, ktorý má za cieľ zatraktívniť povolanie všeobecných lekárov a znížiť tak ich vekový priemer, pokračuje. Do jeho druhej časti pod názvom Rezidenti sa zapojí 183 čerstvých absolventov lekárskych fakúlt a lekárov z praxe. O odbor všeobecné lekárstvo pre dospelých prejavilo záujem 117 z nich, o pediatriu zvyšných 66. Rezidenti budú pracovať na viacerých oddeleniach, v závere absolvujú polročnú stáž priamo v ambulancii všeobecného lekára. Práca v teréne im pomôže pripraviť sa na špecializačnú skúšku.

Ako ďalej informovalo ministerstvo zdravotníctva (MZ), do projektu sa zapojili tri lekárske fakulty, a to v Bratislave, Martine a Košiciach, ktorých celková plánovaná výška nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov EÚ z Operačného programu Vzdelávanie dosiahne takmer 6,1 mil. eur. 

"Pevne verím, že práve spustenie tohto programu bude jedným z hnacích motorov podpory a rozvoja primárnej starostlivosti na Slovensku a rovnako nám pomôže vyriešiť otázku nedostatku všeobecných lekárov a ich neustále sa zvyšujúci vekový priemer," uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. 
Rezidentský program si okrem zníženia vekového priemeru kladie za cieľ aj zlepšenie vzdelanosti v spomínaných odboroch, ako i zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti. Rezident má počas štúdia garantované pracovné miesto vo vybranej nemocnici, odmeňovaný bude rovnako ako iní neatestovaní lekári. Na oplátku sa zaväzuje, že po skončení programu odpracuje minimálne päť rokov na Slovensku. 

Pilotná časť Rezidentského programu s názvom Medici má už svojich prvých absolventov. Za sebou majú 40-hodinovú prax v ambulanciách. Vďaka tomu získali prehľad o práci všeobecného lekára, od vykonávania preventívnych prehliadok, cez klasické vyšetrenia pacientov až po vypisovanie dokumentácie či odbery krvi.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.