Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
U pätiny lekárov evidovali viacero pracovných úväzkov
Kategória: Spravodajstvo
Podľa údajov z roku 2010 malo vyše štyritisíc lekárov viac ako jeden pracovno-právny vzťah.
BRATISLAVA 17. februára (SITA) - Takmer pätina z celkového počtu 18 tisíc lekárov na Slovensku stíha popri pohotovostných službách a nadčasoch v hlavnom zamestnaní ešte aj prácu pre iných zamestnávateľov. Viac ako jeden pracovno-právny vzťah malo v roku 2010 pritom 4 074 lekárov, čo predstavuje takmer 22 % z celkového počtu. Informácie na svojom blogu priniesol analytik INEKO Dušan Zachar, ktorý pri svojej práci vychádzal z údajov Národného registra zdravotníckych pracovníkov (NR ZP) za rok 2010.
Rekordérom v počte plných, čiže 8-hodinových pracovných úväzkov bol ku koncu spomínaného roka lekár, ktorý ich mal tri a pol. V praxi by tak musel odpracovať denne 28 hodín. V kategórií úväzkov bez ohľadu na ich dĺžku zase viedol lekár so siedmimi pracovno-právnymi vzťahmi u rôznych zamestnávateľov.
Autor upozorňuje, že v číslach ešte nie sú zahrnuté úväzky ako pedagogická činnosť, vedecko-výskumná činnosť či rôzne podnikateľské aktivity. "V takom prípade by pravdepodobne aj slovenský "celkový úväzkový" rekordér nebol ďaleko od extrémneho prípadu 6,2 plných úväzkov jedného českého lekára z pražskej vinohradskej fakultnej nemocnice. Ten popri práci v nemocnici prednášal na vysokej škole, písal grantové štúdie a mal i svoju vlastnú súkromnú prax, pričom vykonával všetky tieto práce väčšinou počas jednej pracovnej doby," uvádza Zachar na blogu.
Podobne ako v Česku, tak i na Slovensku väčšina manažmentov nemocníc nevie, kde všade pracujú ich lekári. U našich západných susedov však už Všeobecní zdravotní pojišťovna stanovila základnú hranicu, ktorá umožňuje lekárovi pracovať maximálne pre dve zdravotnícke zariadenia a do výšky úväzku nepresahujúceho 1,4. Podľa Zachara by na základe údajov NR ZP tieto kritériá u nás nespĺňalo 932 lekárov. "V SR predstavuje podiel lekárov so súhrnnými lekárskymi pracovnými úväzkami väčšími ako 1,0 takmer dvojnásobok podielu v ČR. V SR je tiež relatívne viac lekárov s úväzkami väčšími ako 1,4, ako je to v ČR," konštatuje analytik INEKO. Za zdravý stav pritom považuje, keď má lekár len jeden plný pracovný úväzok a pracuje len pre jedného zamestnávateľa. Pri viacerých úväzkov je podľa neho pravdepodobné, že ich nemôže všetky vykonávať plnohodnotne a kvalitne, pričom zamestnávateľ mu nevedome za takúto neodvedenú prácu vypláca neadekvátne vysokú mzdu.
Zachar ako príklad uvádza Nemecko, kde je bežné, že lekári podpisujú pracovné zmluvy s konkurenčnými doložkami, ktoré im zakazujú pracovať v sektore pre iného zamestnávateľa. "Viac úväzkov lekárov je problémom najmä preto, lebo v zdravotníctve existuje vysoká informačná nerovnosť a pacienti, zamestnávatelia, poisťovne, ani platcovia daní nevedia presne, aký produkt zdravotné zariadenia poskytujú a aká je jeho kvalita," konštatuje Zachar.
Ministerstvo zdravotníctva by sa preto podľa neho malo usilovať zverejniť menný zoznam lekárov aj s ich úväzkami, tak ako to pred časom urobil rezort školstva v prípade vysokoškolských pedagógov. Poukazuje na to, že takto by ako manažmenty nemocníc, tak i verejnosť mali reálnejší obraz o zdrojoch príjmov lekárov, čím by vedeli reagovať aj na prípadné budúce požiadavky k navyšovaniu platov lekárov s viacerými úväzkami.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR