Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Záchranári budú mať vlastnú komoru

Kategória: Spravodajstvo

Na prelome mája a júna tohto roku by mali byť voľby do orgánov Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - K existujúcim komorám pôsobiacim v zdravotníctve sa čoskoro pridá ďalšia. Vlastnú komoru si zakladajú aj záchranári, združovať sa budú v Slovenskej komore zdravotníckych záchranárov (SKZZ). Podľa Mariána Hudáka, predsedu Sekcie zdravotníckych záchranárov Asociácie záchrannej zdravotnej služby, ktorá sa na komoru transformuje, ustanovujúci snem a voľby do orgánov SKZZ plánujú na prelome mája a júna tohto roka. Záchranári v súčasnosti patria do Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov, ktorá združuje ďalších 14 nelekárskych odborov.

"Avšak špecifičnosť a náročnosť zabezpečovania a povinného vykazovania kontinuálneho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov a následná nespokojnosť s doterajším stavom nás motivovali k uvedenej aktivite," uviedol Hudák. Agendou novej komory bude povinná registrácia a dobrovoľné členstvo zdravotníckych záchranárov a vyhodnocovanie ich sústavného vzdelávania v pravidelných ročných cykloch.

Zriadenie novej stavovskej organizácie umožnila novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa ministerstva zdravotníctva prax ukázala, že pre záchranárov je komora nevyhnutná pre rozdielnosť a náročnosť samotného povolania. Nová komora nebude opakovať registráciu zdravotníckych pracovníkov a rovnako tak od nich nebude vyberať registračný poplatok.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.