Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dodávatelia opäť kritizujú zmeny v liekovej politike

Kategória: Spravodajstvo

Neuspokojila ich ani novela zákona o liekoch, ktorú pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR a v najbližšom období by o nej mala rokovať vláda. Farmaceutické spoločnosti síce uznávajú, že novela napráva niektoré nezrovnalosti, no zmeny sú pre nich nedostatočné.

BRATISLAVA 21. februára (SITA) - Dodávatelia liekov na Slovensku opätovne kritizujú zmeny v liekovej politike, ktoré nastali od decembra minulého roka. Odvtedy platí zákon o liekoch a zákon o rozsahu a podmienkach úhrad liekov. Neuspokojila ich ani novela zákona o liekoch, ktorú pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR a v najbližšom období by o nej mala rokovať vláda. Farmaceutické spoločnosti síce uznávajú, že novela napráva niektoré nezrovnalosti, no zmeny sú pre nich nedostatočné. Nepáči sa im ani to, že rezort zdravotníctva neotvára podľa nich viac negatívny zákon o rozsahu a podmienkach úhrad liekov.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok v rámci pripravovanej novely negatívne hodnotí napríklad zákaz reklamy voľnopredajných liekov, ktoré obsahujú aspoň jednu účinnú látku, ktorá sa nachádzajú v lieku, ktorý je hradený z verejného zdravotného poistenia. Podľa nej je to to isté, ako keby ministerstvo zakázalo reklamu na mliečne výrobky len preto, že obsahujú vápnik, ktorý obsahujú aj lieky, ktoré predpisujú lekári proti osteoporóze. Farmaceutické firmy namietajú aj podľa nich voči neúmernému zvýšeniu správnych poplatkoch za registráciu liekov a za zmeny v registrácii a nejasným podmienkam na klinické skúšanie na Slovensku.

Kritike sa nevyhlo ani zdanenie nákladov na vzdelávanie. Aktuálne podľa členky predsedníctva sekcie výrobcov asociácie Nataši Hudecovej väčšinu vzdelávania zdravotníkov na Slovensku zabezpečuje farmaceutický priemysel. Ten musí tieto aktivity zdaniť, zároveň podliehajú zdaneniu aj firmy, ktoré takéto vzdelávanie zastrešujú a následne ich v daňovom priznaní musia uviesť aj samotní lekári. Podľa novely by mali byť od tohto zdanenie oslobodení iba tí lekári, ktorí budú mať aktívnu účasť na vzdelávacích podujatiach. To je podľa asociácie diskriminujúce, keďže daňovo zvýhodňuje iba veľmi úzku a špecifickú skupiny účastníkov odborných podujatí.

Vzhľadom na zákon o rozsahu a podmienkach úhrad asociácia negatívne hodnotila zníženie cien liekov na úroveň druhej najnižšej ceny v Európskej únii. Obáva sa najmä toho, že nízke ceny liekov podporia ich vývoz do zahraničia. Pôvodne bol reexport na úrovni asi 15 %, podľa odhadov farmaceutických firiem by mohol stúpnuť až dvojnásobne. Údajne tak hrozí, že lieky budú chýbať slovenským pacientom. Podľa Hudecovej je to iba otázka času, už v súčasnosti sa tak deje, avšak nie je možné to hodnoverne dokázať, keďže chýba evidencia vývozu. Práve to pritom farmaceutické spoločnosti kritizujú a žiadajú, aby rezort zdravotníctva nariadil reexport evidovať.

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo novelu zákona o liekoch koncom januára. Zákon pritom platí iba od decembra minulého roka. Rezort predloženie novely odôvodňuje nutnosťou prebrať smernicu Európskej únie, ako aj snahou spresniť ustanovenia vzťahujúce sa na marketingové aktivity. Jej osud je však neistý, platiť by mala od 21. júla tohto roka, v marci však Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby. Zámerom rezortu je pritom podľa jeho hovorkyne schválenie návrhu vo vláde ešte pred voľbami. Okrem niektorých zmien vzťahujúcich sa na marketingové aktivity, novela mení aj správne poplatky, rozširuje zákaz reklamy na lieky, či spresňuje spôsob predpisovania liekov pri generickej preskripcii.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.