Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

EK začala konanie voči Slovensku pre pomoc poisťovniam

Kategória: Spravodajstvo

Európska komisia otvorila konanie voči SR pre podozrenie z poskytnutia neoprávnenej štátnej pomoci Spoločnej zdravotnej poisťovni a Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Podnet ešte v roku 2007 dala zdravotná poisťovňa Dôvera.

BRATISLAVA 17. septembra (SITA) - Európska komisia (EK) začala preverovať, či Slovensko od roku 2004 neposkytovalo neoprávnenú štátnu pomoc v súčasnosti už neexistujúcej Spoločnej zdravotnej poisťovni (SZP) a Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Voči Slovensku preto začala konanie. V najbližších dňoch sa k nemu budú môcť vyjadriť okrem SR aj ostatné členské štáty EÚ a všetky dotknuté subjekty.

Podnet na prešetrenie postúpila komisii ešte v roku 2007 zdravotná poisťovňa Dôvera. Ako uviedol Andrej Králik zo zastúpenia EK na Slovensku, namietaná štátna pomoc mala spočívať v zvýšení základného imania SZP vo výške 15 mil. eur, či splatení dlhu tejto poisťovne spoločnosťou Veriteľ, a.s. v rokoch 2004 a 2005 v dvoch splátkach vo výške 52,7 mil. eur a 28 mil. eur. Problémové majú byť aj dotácie zo strany ministerstva zdravotníctva pre SZP v roku 2006 vo výške 7,6 mil. eur, ako aj štátom financované zvýšenie základného imania VšZP k 1. januáru 2010 v objeme 65,1 mil. eur. "V prípadoch, kedy EK zistí, že došlo k poskytnutiu neoprávnené štátnej pomoci, ktorá nie je zlučiteľná s vnútorným trhom, prijímateľ musí pomoc vrátiť," uviedol Králik. V tomto prípade by tak išlo o takmer 170 mil. eur.

EK pri posudzovaní štátnej pomoci bude skúmať, či spomínané opatrenia boli financované zo štátnych zdrojov, či išlo o selektívnu hospodársku výhodu pre podniky a rovnako tak sa pozrú na to, či sa tým narušila, alebo ohrozila hospodárska súťaž. "Pre posúdenie bude kľúčové ustáliť, či príjemcov pomoci možno považovať za podnik v zmysle pravidiel EÚ o hospodárskej súťaži, a teda či povinné zdravotné poistenie v SR možno považovať za hospodársku činnosť," uviedol Králik. Komisia o ďalšom postupe voči Slovensku rozhodne po tom, čo dostane všetky stanoviská.

Koordinátorom štátnej pomoci je Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré zabezpečuje aj vzájomnú komunikáciu medzi EK a poskytovateľmi pomoci v SR. "MF SR preto požiadalo Ministerstvo zdravotníctva SR ako poskytovateľa údajnej štátnej pomoci o súhrnné stanovisko k rozhodnutiu Európskej komisie týkajúcemu sa uvedeného opatrenia pomoci. Súhrnné stanovisko formou pripomienok bolo postúpené Európskej komisii 30. augusta 2013," uviedol v reakcii rezort financií.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.