Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

IVRA odmieta zámer zákona o posudkovej činnosti

Kategória: Spravodajstvo

IVRA a SZI považujú návrh za neodborný a účelový zásah do výkonu lekárskej posudkovej činnosti, ktorý môže zasiahnuť desaťtisíce občanov a žiadajú ho stiahnuť.

BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Inštitút pre výskum sociálno - ekonomických rizík a alternatív (IVRA) a Slovenský inštitút zdravia (SIZ) odmietajú legislatívny zámer zákona o lekárskej a sociálnej posudkovej činnosti predložený ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny do pripomienkového konania. Obe organizácie považujú návrh za neodborný a účelový zásah do výkonu lekárskej posudkovej činnosti, ktorý môže zasiahnuť desaťtisíce občanov a žiadajú ho stiahnuť.

"V návrhu zákona absentuje zavedenie princípu nezávislého posudzovania zdravotného stavu. Odborné výroky posudkových lekárov majú podliehať názorom prizvaných osôb ako sociálny pracovník, odborníci z oblasti pracovného poradenstva, vzdelávania, stavebníctva, architektúry, zdravotné sestry, zamestnávateľ a iné tretie osoby, pričom zodpovednosť za obsah posudku nesie lekár," uviedol vo štvrtok pred novinármi Martin Halás z IVRA. Považuje za absurdné, aby o zdravotnom stave rozhodoval napríklad architekt a doktor bol až človek na konci, ktorý má dokument podpísať. V Čechách podľa neho fungujú expertné posudkové komisie, na čele ktorých stojí lekár, a podľa konkrétneho prípadu sú prizývaní lekárski odborníci z daných oblastí.

Zámer odstrániť duplicitné a roztrieštené posudzovanie zdravotného stavu pre účely priznania nároku na dávku sociálneho zabezpečenia, ktoré návrh prináša, Halás víta. IVRA a SZI sú však za striktné oddelenie zdravotného posudzovania od vydávania rozhodnutí na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) a samosprávnych krajov (VÚC). "Inak nebude v zákone zabezpečené dôsledné rešpektovanie práva občana na odvolanie, tzv. dvojinštančné posudzovanie," konštatoval Halás. Podľa neho by tak občanom, ktorí by chceli namietať voči rozhodnutiu posudkovej komisie, zostávala iba možnosť obrátiť sa na súd. Okrem dlhého čakania na vyriešenie sporu by podľa neho navyše pravdepodobne ťahali títo ľudia za kratší koniec, keďže súd by neposudzoval ich zdravotný stav, ale riešil formálno-procesnú stránku veci. Obe organizácie zároveň upozorňujú, že na Slovensku doteraz nie je zavedená medzinárodná klasifikácia funkčných porúch, disability a zdravia, ktorá je súčasťou súboru klasifikácii Svetovej zdravotníckej organizácie a je určená pre meranie zdravotného postihnutia na individuálnej a populačnej úrovni.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) na svojej internetovej stránke uvádza, že nový zákon prinesie výraznú úľavu takmer 230-tisícom invalidných občanov a 160-tisícom občanov s ťažkým zdravotným postihnutím pri získavaní lekárskeho a sociálneho posudku. Dnešné štyri rôzne posudkové činnosti totiž zákon spojí do jednej. Občania tým ušetria svoj čas i financie potrebné na vybavovanie posudkov, skôr sa dostanú k službám, ktoré potrebujú. A ušetrí aj štát – tým, že na vypracovanie posudkov bude stačiť menej kapacít a posudky sa nebudú robiť duplicitne. Cieľom legislatívneho zámeru zákona o lekárskej a sociálnej posudkovej činnosti je vytvorenie právneho prostredia na zjednodušenie posudzovania pre občana a pre verejnú správu, pre adresnejšie výstupy posudzovania a lepšie prepojenie zdravotných a sociálnych služieb.

Posudková činnosť bude jednotná pre sociálne poistenie, kompenzácie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, sociálne služby, služby zamestnanosti a pre ďalšie súvisiace účely. Zákon zároveň stanoví nové kritériá posudzovania na základe Medzinárodnej klasifikácie funkčnej poruchy, dizability a zdravia - ICF - WHO 2004.

Problematika posudkových konaní je v súčasnosti upravená v rôznych zákonoch - o sociálnom poistení, o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, o sociálnych službách, o službách zamestnanosti, či v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Posudkové konania vykonávajú orgány štátnej správy, územnej samosprávy a verejnoprávna inštitúcia a posudková činnosť je roztrieštená. Z tohto dôvodu je posudzovanie zdravotného a sociálneho stavu nejednotné, jedna a tá istá osoba je posudzovaná opakovane pre rôzne účely a v niektorých prípadoch je posudzovanie vykonávané viacnásobne. V súčasnosti posudkovú činnosť vykonávajú pracovníci v Sociálnej poisťovni, zamestnanci na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny SR, vrátane ústredia a posudky si dávajú vypracovať aj pracovníci obcí a VÚC, a to vždy pre ten účel, pre ktorý v danom momente potrebujú v súlade s príslušným právnymi predpisom a žiadosťou posudzovanej osoby. Nakoľko posudky sa vypracovávajú na týchto miestach vo vzájomnej nezávislosti, podľa rezortu práce dochádza k neefektívnemu systému posudzovania, posudky sú vypracovávané izolovane bez vzájomných súvislostí, pracovníci vykonávajúci posudkovú činnosť, ako aj žiadatelia, ale aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti strácajú čas a aj finančné prostriedky.

"Nejednotný výkon posudkovej činnosti možno považovať tiež za diskriminačný a opakované posudzovanie občana rôznymi zložkami verejnej správy za obťažujúce. Osobitné podmienky a metodiky posudzovania toho istého zdravotného stavu pre rôzne účely sú nelogické. Rovnako nelogický je fakt, že rovnaké funkčné obmedzenie pri rôznych zdravotných postihnutiach je posudzované rozdielne. Preto je účelné a efektívne zjednotiť všetky výkony posudkovej činnosti, upraviť ju komplexne v jednom zákone pre všetky účely a ustanoviť nezávislosť lekárskych a sociálnych posudkových činností," uvádza MPSVR. Posudky bude po novom riešiť jediné miesto – súčasný Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím, ktorému sa rozšíria kompetencie.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.