Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Most navrhuje zrušiť zdravotné odvody z dividend

Kategória: Spravodajstvo

Platenie poistného na zdravotné poistenie, ktoré zaviedla vláda Ivety Radičovej, sa podľa opozičných poslancov minulo účinkom.

BRATISLAVA 19. augusta (SITA) - Poslanci za stranu Most-Híd Ivan Švejna, Gabriel Csicsai a Tibor Bastrnák predložili do parlamentu návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa má zrušiť platenie zdravotných odvodov z dividend a podielov na zisku obchodných spoločností. Zahrnutie dividend a podielov na zisku do vymeriavacieho základu na výpočet poistného na zdravotné poistenie sa podľa opozičných poslancov minulo účinkom. "Osoby, ktoré sú spoločníkmi obchodných spoločností, väčšinou nie sú odkázaní na výplatu podielov na zisku ako svojho jediného zdroja príjmu. Vzhľadom na to, že nie je možné počas roka vyplácať zálohy na podiel na zisku, dokážu si finančné prostriedky z obchodnej spoločnosti a teda aj svoj zdroj príjmov zabezpečiť iným spôsobom," upozorňujú.

Zavedenie povinnosti platiť odvody na poistné na zdravotné poistenie z podielov na zisku obchodných spoločností podľa poslancov za Most-Híd zastavilo ich samotné vyplácanie. "V praxi dochádza k situáciám, že spoločníci sa na valnom zhromaždení dohodnú, že prípadný dosiahnutý zisk ostane zaúčtovaný ako nerozdelený zisk alebo sa rozhodnú, že si ho vyplatia, ale takéto rozhodnutie ostáva v rovine zaúčtovania záväzku spoločnosti voči spoločníkovi," tvrdia predkladatelia návrhu novely zákona. Pokiaľ sa podľa nich aj spoločníci rozhodli vyplatiť si prípadný podiel na zisku, urobili tak len za zdaňovacie obdobia končiace rokom 2010, teda do obdobia, kedy z takto vyplateného zisku nie je potrebné odvádzať odvod na poistné na verejné zdravotné poistenie.
Súčasná právna úprava je podľa poslancov za Most-Híd nelogická. "Je nespravodlivé a nesystematické odvádzať odvody na poistné na verejné zdravotné poistenie z vyplatených podielov na zisku, keď takto dosiahnutý zisk už bol zdanený daňou z príjmov vo výške momentálne 23 %," uvádzajú. Zároveň podľa nich absentuje akákoľvek logická súvislosť medzi právom na výplatu dividend a povinnosťou odvádzať z vyplatených dividend odvody na poistné na verejné zdravotné poistenie a systémom verejného zdravotného poistenia vôbec.
Platenie zdravotných odvodov z dividend a podielov na zisku zaviedla od 1. januára 2011 vláda Ivety Radičovej. Sadzbu poistného stanovila na 10 % z vymeriavacieho základu a maximálny ročný vymeriavací základ na platenie poistného z dividend a podielov na zisku určila na 36-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Vláda Roberta Fica od začiatku tohto roka zvýšila sadzbu poistného na 14 %. Okrem toho sa na zdravotné odvody z dividend a podielov na zisku po rozhodnutí súčasnej vlády vzťahuje vyšší maximálny vymeriavací základ ako na ostatné príjmy. Kým pri ostatných príjmoch je maximálny ročný vymeriavací základ 60-násobkom priemernej mzdy, čo je v tomto roku 47 160 eur, pri dividendách platí osobitný maximálny ročný vymeriavací základ na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na Slovensku, pre tento rok ide o 94 320 eur. Suma vyplatených dividend sa pritom už nezapočítava do celkových príjmov, a preto sa nemôže stať, že by osoba zaplatila zdravotné odvody len z dividend a vyhla sa plateniu odvodov z ostatných príjmov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.