Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Počet Sloveniek užívajúcich antikoncepciu klesá

Kategória: Spravodajstvo

Počet žien, ktoré užívajú antikoncepciu, na Slovensku dlhodobo klesá.

Bratislava 12. augusta (TASR) - Počet žien, ktoré užívajú antikoncepciu, na Slovensku dlhodobo klesá. Vlani po nej podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) siahlo takmer 270.000 žien, čo predstavuje pätinu Sloveniek v reprodukčnom veku (15 - 49 rokov). V roku 2007 pritom užívalo antikoncepciu vyše 400.000 žien, odvtedy ich počet klesá.
      Väčšina slovenských žien volí hormonálnu antikoncepciu, vlani sa pre ňu rozhodlo viac ako 215.000 žien (16,1 percenta žien v reprodukčnom veku). "Pokles užívateliek hormonálnej antikoncepcie pokračuje naďalej, nie však tak výrazne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Oproti roku 2013 ich počet klesol len o 0,1 percentuálneho bodu," konštatuje sa v správe NCZI.
      Naopak, mierne pribudlo užívateliek vnútromaternicovej antikoncepcie. Stalo sa tak prvýkrát od roku 2008. Vlani sa pre ňu rozhodlo 47.370 žien, čo predstavuje 3,5 percenta žien v reprodukčnom veku. "Ich počet vzrástol oproti roku 2013 o 130," doplnil hovorca NCZI Peter Bubla.
      Antikoncepcia nie je na Slovensku hradená zo zdravotného poistenia. O jej preplácanie viackrát žiadali mimovládne organizácie a občianske aktivistky. So svojou požiadavkou však neuspeli.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov