Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
SLK dáva podnet na Inšpekciu MV SR
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: SLK
Minulý týždeň sa v ambulanciách všeobecných lekárov vo viacerých mestách na východe Slovenska uskutočnili policajné kontroly s cieľom zistiť, či sú lekári prítomní na svojich pracoviskách. Slovenská lekárska komora ešte v ten istý deň poslala jasné stanovisko, že takéto kontroly považuje za dehonestujúce a ponižujúce pre lekárov, a to navyše v období, keď denne nasadzujú svoje zdravie a životy za svojich pacientov. Dnes už poznáme aj výsledky týchto kontrol, ktoré nás nijako neprekvapili – a to, že 96 % lekárov bolo vo svojich ambulanciách.
SLK opakovane tvrdila, že lekári sú v drvivej väčšine na svojich pracoviskách, a ak sa im pacienti nevedia dovolať, neznamená to, že nie sú v ambulanciách. Bežná návštevnosť u všeobecných lekárov je okolo 60-70 pacientov denne, a ak si k tomu narátame desiatky telefonátov, asi netreba zdôrazňovať, ako sú títo lekári preťažení. Je smutné, že namiesto vďaky či aspoň trochu tolerancie sa dočkajú len represií a dehonestácie. Nevraviac o tom, že spomínané kontroly boli pre viacerých lekárov a ich sestričky veľmi nepríjemným a stresujúcim zážitkom. Asi nikomu by dobre nepadlo, keby vám na dvere kancelárie zaklopal policajt v civile a ukázal preukaz, že je z kriminálky.... Považujeme to za demonštráciu hrubej sily. Slovenská lekárska komora sa preto rozhodla v tejto veci konať ďalej a dávame podnet na Úrad inšpekčnej služby, na prešetrenie, či výkon kontroly ambulancií príslušníkmi kriminálnej polície nebol protiprávny. Druhý bod našej dnešnej tlačovej konferencie sa takisto týka ambulantných lekárov. Ide o množiace sa prípady, keď sú sestričky zo špecializovaných ambulancií prevelené v rámci núdzového stavu do nemocníc na výpomoc pre covidové oddelenia.
SLK nespochybňuje v žiadnom prípade právo kompetentných využiť možnosť presunu zdravotníckych pracovníkov na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti vo výnimočných situáciách. Všetci chápeme, že situácia je vážna a zdravotníckeho personálu nie je nikde dostatok. Napriek tomu by sme však radi poukázali na viacero vážnych problémov a otázok, ktoré s tým súvisia. Podľa zákona je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný prevádzkovať ambulanciu v súlade s požiadavkami na personálne zabezpečene ambulancie (spravidla jeden lekár a jedna sestra). Bez sestry nemôže byť ambulancia prevádzkovaná, lekár nemôže sám ambulovať. Čo to v praxi znamená? Buď si musí nájsť inú (otázka je, kde ju vziať?) alebo jednoducho musí lekár ordináciu zavrieť. A sme späť v začarovanom kruhu – na jednej strane tvrdíme, že ambulantný sektor je životne dôležitý v boji s pandémiou, pretože práve tu by sme mali odchytiť maximum pacientov, aby sme nezaťažovali nemocnice, ale na druhej strane takto doslova ohrozujeme ich fungovanie.
SLK preto vyzýva kompetentných, aby prijali jasné pravidlá a nariadili pracovnú povinnosť naozaj tak, aby to neohrozovalo samotnú podstatu nášho boja s pandémiou a zbytočne nesťažovalo fungovanie už aj tak preťažených ambulancií.
Zdroj: https://lekom.sk/files/2/Banery/TS%2011.3.%20def%20pdf.pdf
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR