Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

UNLP presťahovala krvnú banku k chirurgickým klinikám

Kategória: Spravodajstvo

Súčasťou chirurgického monobloku košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP), ktorý je stavebne spojený s budovou urgentného príjmu, sa najnovšie stala aj krvná banka.

Košice 7. marca (TASR) - Súčasťou chirurgického monobloku košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP), ktorý je stavebne spojený s budovou urgentného príjmu, sa najnovšie stala aj krvná banka. Tá úzko spolupracuje s chirurgickými klinikami a oddeleniami nachádzajúcimi sa taktiež v tejto budove. Najväčším benefitom je teraz podľa nemocnice rýchlejší prevoz krvi na potrebné miesta, kde o záchrane pacienta môže rozhodnúť každá minúta.
      Keďže nemocničný areál na Rastislavovej ulici je pomerne rozsiahly a jednotlivé pracoviská sa nachádzajú v rôznych pavilónoch, snahou UNLP je situovať ich tak, aby spolupracujúce pracoviská boli čo najbližšie. "Pred dvoma rokmi sme do budovy urgentného príjmu presťahovali napríklad kliniku úrazovej chirurgie či oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorým krvná banka dodáva transfúzne lieky najčastejšie. Tá sa ale ešte minulý mesiac nachádzala v pavilóne II, ktorý je od spomínanej budovy vzdialený desiatky metrov, transport krvi bol teda zložitejší a trval dlhšie. Po novom sídlia všetky prepojené pracoviská na jednom mieste," uviedla hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková. 
      Podstatný prínos vidí v presťahovaní pracoviska aj jeho vedúca lekárka Dagmar Schlosseriková. "Krvná banka UNLP Košice patrí medzi chirurgické odbory aj vzhľadom na to, že práve chirurgické pracoviská odoberajú najväčší počet transfúznych liekov. Umiestnenie pracoviska v nových priestoroch a užšia spolupráca s jednotlivými klinikami a oddeleniami určite pomôže zachrániť viac ľudských životov," uviedla.
      Finančnú investíciu poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR ako viazané kapitálové výdavky zo štátneho rozpočtu. Cena všetkých potrebných prác dosiahla zhruba 88.400 eur s DPH. V rámci dispozičných zmien boli zbúrané pôvodné priečky a vybudované nové tak, aby vyhovovali požiadavkám prevádzky pracoviska. Súčasťou úprav bola výmena a doplnenie rozvodov elektroinštalácie, vodovodu a kanalizácie, vzduchotechniky, obkladov či podláh, ako aj vytvorenie potrebných priestorov s laboratóriom, pracovňami alebo zázemím pre personál.
      "Dodávateľ bol vybraný cez elektronický kontraktačný systém. UNLP Košice na tomto projekte pri obstarávaní ušetrila v porovnaní s predpokladanou hodnotou zákazky asi 25.000 eur s DPH," informovala Stašková.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.