Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP mení zmluvné podmienky pre nových špecialistov

Kategória: Spravodajstvo

Ambulancia ŠAS, ktorá chce mať zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou, bude musieť po novom okrem iného poskytovať zdravotnú starostlivosť minimálne v rozsahu 30 ordinačných hodín týždenne.

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa so zástupcami Slovenskej lekárskej komory (SLK) a občianskeho združenia Zdravita dohodla na nových podmienkach zazmluvňovania špecializovanej ambulantnej starostlivosti (ŠAS). Zmeny platia od začiatku apríla, vzťahovať sa budú však len na nových lekárov špecialistov. Podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia ide o dlhodobé a transparentné kritériá, zverejnené budú aj na ich webstránke.

Ambulancia ŠAS, ktorá chce mať zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou, bude musieť po novom okrem iného poskytovať zdravotnú starostlivosť minimálne v rozsahu 30 ordinačných hodín týždenne, pracovať v nej budú môcť najviac traja lekári, pričom každý z nich odordinuje aspoň osem hodín týždenne. Súčet všetkých úväzkov lekára môže byť maximálne 1,2 lekárskeho miesta, ako Forai podotkol, akceptovateľnou bude práca maximálne u dvoch rôznych poskytovateľov. Podmienkou na získanie zmluvy je aj to, aby odborný zástupca, ktorý zodpovedá za kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pracoval v ambulancii minimálne 50 percent ordinačných hodín. 

Ako generálny riaditeľ VšZP poznamenal, ide o nutné podmienky, ale nie jediné. "Ešte musí mať VšZP aj zdokumentovanú potrebu lekára v regióne," podotkol Forai. Naopak lekára, ktorý nebude napĺňať niektoré z kritérií, avšak v okrese jeho odbornosť bude nutná, VšZP môže podmienečne zazmluvniť na jeden rok tak, aby dostal priestor na prispôsobenie sa požiadavkám. 

K zmenám kritérií podľa Foraia pristúpili preto, že ordinačné hodiny, ktoré reálne poskytovali špecialisti, nezodpovedali objemu, ktorý si u nich VšZP objednala, prípadne ich poistenci mali problém nájsť konkrétneho špecialistu vo svojom okrese. "Hlavným cieľom bolo, aby sme zabezpečili pre našich občanov dostupnú zdravotnú starostlivosť. To znamená, aby si občan našiel lekára v rozsahu ordinačných hodín," povedal Forai. Ako zároveň dodal, chcú vytvoriť aj istoty pre lekárov a dať im zmluvy na dlhšie obdobie ako na jeden rok. Nateraz štátna zdravotná poisťovňa uvažuje o troch rokoch, čo by špecialistom umožnilo investovať do technického vybavenia. 

V ďalšej fáze plánuje VšZP analyzovať tie špecializované ambulancie, s ktorými má ešte stále platné zmluvy, do akej miery spĺňajú novo nastavené kritéria. Dôležité podľa riaditeľa VšZP bude tiež to, či daný lekár je v regióne potrebný, a či nie je nadbytočný. S SLK a Zdravitou plánujú ďalej rokovať o tom, ako sa postupne dostať k optimálnej sieti špecialistov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.