Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárski odborári z V4 plánujú spoločné stretnutie

Kategória: Spravodajstvo

Spolupráca odborov môže vyvrcholiť do spoločnej akcie, odborári však nič nechcú prezrádzať dopredu.

BRATISLAVA 17. marca (SITA) - Lekárski odborári z krajín V4 sa plánujú opätovne stretnúť, dôvodom sú pretrvávajúce problémy v zdravotníctve. Ako agentúru SITA informoval predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský stať by sa tak malo na slovenskej pôde v apríli tohto roka. Počas ďalšieho spoločného stretnutia chcú odborári verejnosti predostrieť problémy, ktoré majú spoločné a s ktorými sa i naďalej boria. "Momentálne prebieha v Poľsku diskusia o privatizácií 700 nemocníc, takže tam bude pravdepodobne zopakovaná akcia, ktorá prebehla u nás s výpoveďami," priblížil Visolajský.

Spolupráca lekárskych odborárov v krajinách V4 sa podľa Visolajského spoločnými problémami a tlakom politikov na nich len utužuje. Nevylúčil pritom, že takáto kooperácia môže vyvrcholiť aj do výraznej spoločnej akcie. "Spoločné kroky sú možnosťou, ako ísť ďalej, nateraz riešime veci vysvetľovaním a dialógom, ale pokiaľ sa to nepohne, alebo to pôjde horším smerom je variant aj tvrdších krokov," povedal Visolajský. O aké konkrétne kroky by mohlo ísť, nespresnil, uviedol však, že možností je viac, ale nateraz veria v zdravý rozum a riešenie.

"Nemali by ste to brať, že chceme zahmlievať a používať frázy, ale zase nechceme pred médiami vyzrádzať všetko dopredu," skonštatoval jeho český kolega, predseda Lekárskeho odborového klubu-Zväzu českých lekárov Martin Engel. Pripomína, že akcie zatiaľ robili sami v jednotlivých krajinách a prípadné zorganizovanie spoločného podujatia vo viacerých štátoch nie je jednoduché.

Výsledkom prvej spoločnej akcie lekárskych odborárov v krajinách V4 bolo protestné zhromaždenie, ktoré sa uskutočnilo v novembri minulého roka. Vo všetkých štyroch krajinách sa presne o 12:05 zhromaždili pred nemocnicami zdravotnícki pracovníci, aby pripomenuli politikom ich záväzky voči zdravotníctvu a občanom. Do protestu s heslom "Chorý zdravotný systém ohrozuje každého" sa na Slovensku zapojili Fakultná nemocnica s poliklinikou Prešov, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline, Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach a Univerzitná nemocnica Bratislava – Kramáre.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.