Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Blíži sa prvý termín v rámci zúčtovania za rok 2011

Kategória: Spravodajstvo

Zamestnávatelia musia do 28. februára doručiť zdravotnej poisťovni výkaz preddavkov na zdravotné poistenie pre účely ročného zúčtovania poistného za rok 2011.

BRATISLAVA 22. januára (SITA) - Blíži sa prvý termín v rámci zúčtovania zdravotných odvodov za minulý rok. Hoci budú tento rok po prvýkrát robiť zúčtovanie zdravotné poisťovne, predsa majú niektoré povinnosti aj zamestnávatelia. Ako upozorňuje Všeobecná zdravotná poisťovňa, do 28. februára musia poisťovni doručiť výkaz preddavkov na zdravotné poistenie pre účely ročného zúčtovania poistného za rok 2011. "Tzv. ročný výkaz slúži na získanie informácií o zamestnancoch, za ktorých bude zdravotná poisťovňa robiť ročné zúčtovanie. O jeho forme aj obsahu rozhodol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," informuje poisťovňa Dôvera. Zároveň upozorňuje, že zamestnanci, samostatne zárobkovo činné osoby alebo samoplatitelia, nemusia teraz nahlasovať nič.
Ročné zúčtovanie zdravotného poistného budú v aktuálnom roku robiť za zamestnancov, podnikateľov, ale aj iných občanov zdravotné poisťovne. Stane sa tak na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválili poslanci. Novela platí od mája 2011, povinnosť vykonať ročné zúčtovanie však poisťovne po prvýkrát dostali až v tomto roku za rok 2011. Samotný spôsob výpočtu poistného sa oproti pôvodne platnému stavu nezmení. Poisťovne vykonajú ročné zúčtovanie do piatich mesiacov od lehoty na podanie daňového priznania. V tej istej lehote oznámi poisťovňa výšku preplatku alebo nedoplatku.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.