Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnice dlhovali na konci augusta 70,7 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Nemocnice v pôsobnosti rezortu zdravotníctva dlhovali 43,4 mil. eur, transformované zdravotnícke zariadenia zase 27,3 mil. eur.

BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Nemocnice aj naďalej zvyšujú svoj dlh voči Sociálnej poisťovni. Výška neuhradeného poistného sa ku koncu augusta vyšplhala na 70,7 mil. eur. Za mesiac tak dlh zdravotníckych zariadení stúpol o viac ako 600 tis. eur. V porovnaní s koncom uplynulého roka nárast predstavuje takmer 22 mil. eur. Sociálna poisťovňa evidovala na konci uplynulého mesiaca pohľadávky voči piatim zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a 15 transformovaným zdravotníckym zariadeniam. Vyplýva to z informácie o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam k 31. augustu 2013.

Najvyššou čiastkou sa na dlhu podieľali opätovne nemocnice ministerstva zdravotníctva. Na záver uplynulého mesiaca ich neuhradené poistné dosiahlo výšku 43,4 mil. eur, čo je oproti júlu o 340 tis. eur viac. Dlh rástol dvom zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti rezortu, a to Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava a Univerzitnej nemocnici Bratislava.

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam evidovala Sociálna poisťovňa na konci augusta pohľadávky vo výške 27,3 mil. eur. Ich dlhy sa tak medzimesačne zvýšili o 269 tis. eur. Nárast pohľadávok pre neplatenie mesačných odvodov sa týka Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici, NsP Dunajská Streda, a.s. NsP Ilava, n.o. Sanatória Tatranská Kotlina, n.o. a Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš.

V prípade nemocníc rezortu zdravotníctva i transformovaných bol nárast dlhu podstatne menší ako v predchádzajúcich obdobiach, kedy sa rátal v miliónoch eur. Svoje vysvetlenie to však má. "Zníženie nárastu pohľadávok je spôsobené tým, že u odvádzateľov, u ktorých je poistné splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca sa splatnosť poistného za mesiac júl 2013 posunula na 2. septembra 2013, čo spôsobí v nasledujúcom mesiaci dvojnásobný nárast výšky neuhradeného poistného," konštatuje Sociálna poisťovňa.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.