Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SŠHR chce pre pavilón v Malackách nájsť účelnejšie využitie

Kategória: Spravodajstvo

Vláda v októbri minulého roka rozhodla, že z haly pôvodne určenej na výrobu pandemickej vakcíny bude sklad liečiv. Správa štátnych hmotných rezerv však chce pre pavilón také využitie, ktoré by sa približovalo pôvodnému účelu.

BRATISLAVA 12. augusta (SITA) - Pôvodne sa v rozostavanom pavilóne v Malackách mala vyrábať vakcína na pandemickú chrípku, neskôr z neho mal byť sklad liečiv a zdravotníckych potrieb, akému účelu však bude objekt, do ktorého sa preinvestovali už milióny eur nakoniec slúžiť, zostáva otázne. Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHM) sa najnovšie rozhodla nájsť pre pavilón také využitie, ktoré by sa čo najviac priblížilo pôvodnému účelu a teda výrobe farmaceutických, prípadne obdobných tovarov. Podľa návrhu zabezpečenia Slovenskej republiky na pandémiu chrípky, ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by rozostavaný objekt mohol slúžiť Slovenskej akadémii vied na výrobu vlastných tovarov.

SŠHM konštatuje, že v prípade skladu by sa nenaplnilo pôvodné určenie objektu a už dokončené časti stavby koncipované na výrobu by neboli vôbec využívané. "Dostavanie skladu bežných farmaceutických liečiv a zdravotníckeho materiálu podľa štúdie spoločnosti BLOCK, a. s. Praha predstavovalo v reálnom čase riešenie, ktoré by sanovalo možné straty, ale zároveň by sa využitie objektu v Malackách diametrálne odklonilo od pôvodného určenia a tou bola výrobná hala," uvádza SŠHM v správe. Dostavba na sklad si podľa predbežných údajov mala vyžiadať 1,5 mil. eur.

Využitie by mala nájsť aj nakúpená technológia na výrobu vakcín. SŠHM chce za týmto účelom rokovať s konzorciom zloženým zo slovenskej spoločnosti Imuna Pharm, a.s. Šarišské Michaľany a nadnárodnej spoločnosti, ktoré prejavilo predbežný záujem o výrobu vakcíny, avšak v inej lokalite ako Malacky a za iných podmienok a dohodnúť s ním čo najefektívnejšie nakladanie s technológiami. "V prípade, že sa tak neuskutoční do konca roku 2013, konštatujem s vysokou pravdepodobnosťou, že technologické stroje a zariadenia na výrobu pandemickej vakcíny nebude možné odpredať, čím vznikne škoda vo výške približne 7,3 mil. eur," uvádza v správe predseda SŠHM Kajetán Kičura. Ďalšie výdavky by si podľa jeho slov v tomto prípade vyžiadala likvidácia strojov. O ďalšom postupe definitívne rozhodne vláda.

Pavilón v Malackách bol v lete minulého roka z väčšej časti hotový, technológie nakúpené, chýbal však prevádzkovateľ, ktorý by vakcínu na pandemickú chrípku vyrábal. Záujem ani po opätovných rokovaniach farmafirmy neprejavili, vláda tak v októbri minulého roka rozhodla, že z pavilónu bude sklad liečiv a zdravotníckych potrieb. Nakúpené technológie na výrobu vakcín boli uskladnené v sklade SŠHM.

Výstavba pavilónu na výrobu pandemickej vakcíny začala koncom roku 2011. Do pozastavenia projektu v októbri minulého roka sa do výstavby pavilónu a nákupu technológie preinvestovalo 19,7 mil. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.