Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

KVALITA OVZDUŠIA NA PRACOVISKU MÔŽE OVPLYVŇOVAŤ KOGNITÍVNE SCHOPNOSTI A PRODUKTIVITU ZAMESTNANCOV

Rubrika: Trendy

Podľa nového výskumu vedeného Školou verejného zdravia Harvarda T. H. Chana (Harvard T. H. Chan School of Public Health) môže mať kvalita ovzdušia na pracovisku významný vplyv na kognitívne funkcie zamestnancov vrátane reakčného času a schopnosti sústrediť sa, a môže tiež ovplyvniť ich produktivitu.

Jednoročná štúdia, ktorá zahŕňala účastníkov kancelárií v šiestich krajinách pracujúcich v rôznych oblastiach vrátane strojárstva, investícií do nehnuteľností, architektúry a technológie, zistila, že zvýšené koncentrácie jemných tuhých častíc (PM2,5) a nižšie miery ventilácie (merané pomocou hladín oxidu uhličitého (CO2) ako proxy) boli spojené s pomalšími reakčnými časmi a zníženou presnosťou v sérii kognitívnych testov. Vedci poznamenali, že pozorovali zhoršené kognitívne funk­cie pri koncentráciách PM2,5 a CO2, ktoré sú vo vnútornom prostredí bežné.
"Naša štúdia dopĺňa objavujúce sa dôkazy, že znečistenie ovzdušia má vplyv na náš mozog. Zistenia ukazujú, že zvýšenie hladín PM2,5 súviselo s akútnym znížením kognitívnych funkcií. Je to prvýkrát, čo sme zaznamenali tieto krátkodobé efekty medzi mladšími dospelými,"
povedal Jose Guillermo Cedeńo Laurent, výskumný pracovník
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály