Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Miera úmrtnosti súvisí so sociálno-ekonomickou depriváciou

Dátum: Rubrika: Ekonomika a manažment

Už mnoho rokov si vedecká komunita dáva otázku, či je miera úmrtnosti závislá od sociálno-ekonomických rozdielov vyskytujúcich sa v rámci každej populácie. Nedávno sa objavili prvé výsledky z novej štúdie INEQ-CITIES, ktorá skúmala uvedenú problematiku v 15 európskych mestách. Nie je prekvapením, že prišla k záveru, že vyššia miera chudoby je spojená s vyššou mierou úmrtnosti a zistila aj značné rozdiely medzi jednotlivými skúmanými geografickými oblasťami. Štúdia analyzovala vplyv sociálno-ekonomickej deprivácie na úmrtnosť u niekoľkých hlavných ochorení v európskych mestách v rôznych geografických častiach Európy v rokoch 2000 až 2008. Išlo o Amsterdam, Barcelonu, Bratislavu, Brusel, Budapešť, Helsinki, Lisabon, Londýn, Madrid, Prahu, Rotterdam, Štokholm, Turín a Zürich.

Medzinárodná skupina vedcov z 12 zúčastnených krajín skúmala deväť konkrétnych príčin úmrtia so zreteľom na mieru úmrtia v súvislosti so sociálno-ekonomickým indexom deprivácie, t. j. s javmi, ktoré súvisia s negatívnou sociálnou situáciou, dlhodobou nezamestnanosťou, zlou finančnou situáciou, sociálnym vylúčením a pod.

Choroby obehového ústrojenstva boli zastúpené ischemickou chorobou srdca a cievnym ochorením mozgu. Z onkologických ochorení bol sledovaný výskyt úmrtí ohľadom nádorov pľúc, prostaty (u mužov) a prsníka (u žien). Ochorenia dýchacích ciest boli reprezentované chrípkou a zápalom pľúc, gastrointestinálne ochorenia chronickým ochorením pečene a konečne endokrinné ochorenia, poruchy metabolizmu a výživy boli zastúpené cukrovkou.

Prvé p

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály