Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Kratší spánok sestier pred zmenou ohrozuje bezpečnosť pacientov

Dátum: Rubrika: Trendy

Zdravotné sestry spia takmer o hodinu a pol menej pred pracovnými dňami v porovnaní s dňami voľna. To môže poškodzovať starostlivosť o pacienta a ohrozovať jeho bezpečnosť. S týmto zistením prišla nová štúdia vedcov z americkej NYU Rory Meyers College of Nursing. Zistenia boli publikované v časopise Sleep Health, ktorý vydáva National Sleep Foundation.

Ako uviedla vedúca výskumu Amy Witkoski Stimpfelová z NYU Rory Meyers College of Nursing: „Sestry pred prácou spávajú v priemere menej ako je odporúčané, čo môže mať vplyv na ich zdravie a výkon v práci“.

Spánková deprivácia pri prácach na zmeny

Ošetrovateľstvu, najmä v nemocniciach, dominuje práca na zmeny, pričom sestry nepracujú v tradičných pracovných hodinách ako väčšina zamestnancov, čiže od deviatej do piatej. Naopak, väčšinou pracujú na zmeny a striedajú sa buď po ôsmich, ale väčšinou po dvanástich hodinách tak, aby boli v zdravotníckom zariadení pri lôžku nepretržite 24 hodín denne. Výskumy ukazujú, že práca na zmeny si vyberá daň na cirkadiánnych rytmoch sestier a môže zhoršiť výkonnosť týchto zdravotníckych pracovníkov (cirkadiánny rytmus trvá jeden deň, teda približne 24 hodín. Berie do úvahy striedanie času aktivity a oddychu (spánku), zjednodušene povedané striedanie dňa a noci.

Často ho považujeme za hlavný životný cykl

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály