Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Falošné účty na sociálnych sieťach predstavujú riziko pre zdravie

Dátum: Rubrika: Trendy

Falošné účty na sociálnych sieťach už majú povesť, že dokážu hýbať politickým diskurzom. Výskumníci z Keck School of Medicine na University of Southern California však tvrdia, že pre používateľov sociálnych sietí môžu tieto účty predstavovať aj riziko pre ich zdravie. Napríklad len na jednej z najobľúbenejších sociálnych sietí Twitter sa pohybuje približne 20 miliónov falošných používateľov. Spoločnosť nemá veľa možností, ako to obmedziť, keďže falošné účty sa stali pre niektoré firmy a jednotlivcov výnosnou zárobkovou činnosťou. Aj keď vyzerajú korektne, ich hlavným účelom je „retweetovanie“ obsahu zo špecifických stránok a prispievať tak k šíreniu požadovaných informácií alebo často skôr dezinformácií.

Vedci z University of Southern California sa vo výskume sústredili na takto automaticky fungujúce falošné účty na sieti Twitter, ktoré šírili nepodložené tvrdenia o tom, že elektronické cigarety pomáhajú ľuďom prestať fajčiť. Falošné účty však na sociálnych sieťach nevytvárajú len používatelia, ale aj roboty. Odhaduje sa, že na sociálnych sieťach až 50 % aktivít tvoria práve aktivity robotov, ktoré sa v angličtine nazývajú social bots. Štúdia bola publikovaná koncom roku v časopise Journal of Medical Internet Research Public Health and Surveillance a výskumníci v nej analyzovali približne 2,2 milióna príspevkov súvisiacich s používaním elektronických cigariet na Twitteri od 24. decembra do 21. apríla.

Predmet výskumu

Tieto roboty (social bots) predstavujú automatické alebo poloautomatické počítačové programy napodobňujúce ľudské správanie v online priestore sociálnych sietí. Sú schopné vykonávať všetky bežné online aktivity, napríklad tzv. lajkovanie, zdieľať správy na Facebooku, retweetovať správy z Twittera, komentovať príspevky na sociálnych sieťach, sledovať používateľov sietí a pod. Využívajú umelú inteligenciu na ovplyvňovanie diskusií a podporu konkrétnych nápadov alebo produktov. Výskumní pracovníci sa zamerali na to, ako tieto roboty propagovali predstavu, že používanie elektronických cigariet pomáha ľuďom prestať fajčiť. Čiže šírili informáciu, ktorá nie je definitívne podporená výskumom, a práve naopak, vo vedeckej komunite sa skúmajú zdravotn

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály