Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Aktuality

Dátum: Rubrika: Poradňa

Sanofi-Aventis prejavil záujem o Genzyme; Stop voľnému predaju antibiotík v Mexiku; Bez očkovania proti čiernemu kašľu zákaz vstupu do školy; Obyvatelia Veľkej Británie žalujú lekárov; Johnson & Johnson dodala na trh chybný výrobok; Novartis má zakázané propagovať lieky na Facebooku; Vedľajšie účinky prasacej chrípky; Nové trendy v zdravotníctve šetria čas i peniaze pacientov; Rakovina – ekonomický zabijak

 

Sanofi-Aventis prejavil záujem o Genzyme

Spoločnosť Sanofi-Aventis má záujem o kúpu americkej firmy na výrobu liekov Genzyme. Akcionári americkej spoločnosti by mali dostať 69 USD za akciu. V čase ponuky na prevzatie hodnota jednej akcie Genzyme na verejnom trhu s akciami bola 49,86 USD. Podľa hodnotenia analytikov ponuka Sanofi Aventis 36-násobne prevyšuje zisk Genzyme na akciu v roku 2010 a 20-násobne predpokladaný zisk na akciu v roku 2011. Predstaviteľ Sanofi Aventis poznamenal, že koncern sa v minulosti snažil dohodnúť o kontrakte s manažmentom firmy Genzyme. Ten odmietol dohodu a preto firma prišla s ponukou pre akcionárov firmy. Genzyme je jednou z najväčších biotechnologických firiem na svete. Zaoberá sa vývojom liekov na choroby ľadvín, rakoviny, imunity a iných chorôb. Do roku 2013 stratí Sanofi-Aventis niekoľko licencií, ktoré jej v súčasnosti prinášajú zhruba dvadsať percent tržieb. S nástupom generických výrobcov a lacnejších verzií týchto liekov musí vykryť pätinu tržieb. Jedným zo spôsobov, ako sa s týmto vyrovnať, je získať strategického partnera, akým Genzyme môže byť. Táto spoločnosť totiž čelí omnoho menšiemu riziku zo strany generických výrobcov, keďže jej produkty sa vyrábajú zo živých buniek.

(bv)

Stop voľnému predaju antibiotík v Mexiku

Mexické úrady sa rozhodli, že zakážu voľný predaj antibiotík v lekárňach. Kvôli tomuto cieľu prebiehajú v súčasnosti kontroly, ktoré sa týkajú približne 36 000 lekární v krajine. Nevyhnutnosť kontrol je spôsobená širokým používaním antibiotík, ktoré vedú k infekčným chorobám. Podľa údajov Federálnej komisie dohľadu nad hygienou Mexika, obyvatelia ročne kupujú približne 70,5 mil. balení antibiotík rôzneho druhu. Lekárne približne 40 % z nich predávajú bez receptu. Samoliečenie liekmi proti baktériám, ktoré je v rozpore s diagnostikou, naopak vedie k rozmnožovaniu zdraviu škodlivých baktérií. Masové kontroly v Mexiku by mali viesť k prísnemu dodržiavaniu pravidiel predaja liekov na základe receptu. Farmaceuti budú musieť od pacientov požadovať nielen recepty, ale budú kontrolovať aj ich pravosť v celoštátnej databáze lekárov. Lekárnikom, ktorí neoprávnene predajú antibiotiká, hrozia vysoké pokuty.

(bv)

Bez očkovania proti

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály