Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Nárast „storočných“ – nový problém pre zdravotné systémy?

Dátum: Rubrika: Trendy

Zlepšujúca sa zdravotná starostlivosť a lepšie životné podmienky súčasných generácií so sebou prinášajú pre zdravotné systémy štátov nové, nečakané problémy. Priemerná dĺžka života obyvateľov v rámci Európy neustále narastá. Napríklad na Slovensku narástol priemerný vek dožitia u slovenských mužov v priebehu desiatich rokov v období rokov 2001 až 2011 o 2,1 roka na 71 rokov. Slovenské ženy sa v priemere dožívajú okolo 79 rokov a priemerná dĺžka života sa u žien v tomto období zvýšila o 1,3 roka. S tým však súvisí aj nárast skutočnej dlhovekosti, keď sa v budúcnosti aj v našich končinách vek dožitia stále väčšieho počtu ľudí bude blížiť k sto rokom.

„Storoční“ – ľudia vo veku 100 rokov a viac sú celosvetovo rýchlo rastúcou demografickou skupinou. V roku 2011 bolo globálne zaregistrovaných cez 300 tisíc „storočných“ a odhaduje sa, že do roku 2050 tento počet celosvetovo dosiahne až 3 milióny a 17 miliónov na konci 21. storočia. Vo Veľkej Británii sa táto skupina neustále zvyšuje už od roku 1956 a ich nárast sa zdvojnásobuje každých 10 rokov. Najnovšie z údajov Office of National Statistics vyplýva, že v roku 2012 žilo vo Veľkej Británii 13 350 „storočných“ a očakáva sa, že vyše pol milióna ich tu bude žiť v roku 2066.

Na základe podobných údajov sa problematikou zaoberala nová štúdia britského King's College London. Výskumníci sa pozreli na potreby zdravotnej a sociálnej starostlivosti práve v prípadoch starostlivosti o „storočných“ v porovnaní s mladšími skupinami starších ľudí.

Rovnako sa štúdia zaoberala dôsledkami extrémnej dlhovekosti na politiku v oblasti zdravotných služieb.

Uvedená štúdia bola publikovaná v čas

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály