Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Reforma zdravotného poistenia zvyšuje platby pre fajčiarov

Dátum: Rubrika: Trendy

Zdravotnícka reforma súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu (spustená v roku 2013) je stále predmetom mnohých problémov a kontroverzií. Kým dovtedy bol americký systém postavený na výlučne súkromnom zdravotnom poistení, ktoré zohľadňovalo individuálne riziko každého jednotlivca, a to sa následne prenieslo do podmienok poistenia v zmluve so zdravotnou poisťovňou, reformou nastala zásadná zmena. Jej cieľom je vniesť do systému viac solidarity a najmä sprístupniť zdravotnú starostlivosť miliónom Američanov, ktorí si v pôvodnom systéme zdravotné poistenie buď nemohli dovoliť, alebo ich už kvôli existujúcim zdravotným komplikáciám žiadna poisťovňa nebola ochotná poistiť.

Zákon o ochrane pacienta a dostupnej starostlivosti (Patient Protection and Affordable Care Act – PPACA) zadefinoval pre amerických občanov aj legálnych prisťahovalcov povinnosť mať od 1. januára 2014 zákonom definované minimálne základné zdravotné poistenie. V prípade porušenia povinnosti zdravotného poistenia je poistenec povinný zaplatiť pokutu, ktorá je definovaná pevnou sumou alebo percentom z jeho príjmu. V rámci reformy sa zaviedli štátne burzy so zdravotným poistením, kde sú občanom k dispozícii štyri základné plány zdravotného poistenia – tzv. bronzový, strieborný, zlatý a platinový. Porovnávať a vyberať zdravotné poistky si Američania môžu prostredníctvom internetovej stránky healthcare.gov. Milióny predtým nepoistených Američanov sa tak konečne k zdravotnému poisteniu dostalo.

Reforma

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály