Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

SLOVENSKÉ ZDRAVOTNÍCTVO NA KRIŽOVATKE

Dátum: Rubrika: Očami lekára

Ešte nikdy nebolo slovenské zdravotníctvo tak blízko ku kolapsu, ako v týchto dňoch. Čo tomu predchádzalo, a prečo práve teraz? Dalo sa im predísť? Bolo v silách tejto vlády a Ministerstva zdravotníctva SR riešiť nahromadené problémy aspoň do takej miery, aby nedošlo k protestom? Na tieto otázky sa autor pokúsi odpovedať analýzou problémov, ktoré k tejto situácii viedli, na ktoré poukazovali kompetentní aj laici a nedokázal ich vyriešiť ani súčasný minister zdravotníctva, ba ani jeho predchodcovia.

Krátky pohľad do histórie

Príčiny dnešného stavu treba hľadať už v období deväťdesiatych rokov. Vtedy sa začali v podstate živelne rodiť základy Národnej zdravotnej poisťovne a prvý z nemčiny „krvopotne“ preložený bodovník, ktorý s väčšími či menšími obmenami v slovenskom zdravotníctve pretrváva dodnes. Už tam boli zle nastavené ceny výkonov, ich bodové ohodnotenie a mnohé výkony, ktoré postupne pribúdali do armamentária jednotlivých medicínskych odborností, sa do postupne novelizovaného bodovníka dostávali len ex post a veľmi ťažko, dokonca niektoré sa tam vôbec nedostali. Ak ich chceli, alebo museli zdravotnícke zariadenia robiť, lebo to bolo potrebné v záujme diagnostiky pacienta, robili ich zadarmo, a táto situácia pri niektorých výkonoch trvá dodnes. Ich podfinancovanie je spôsobené v dôsledku zlého stanovenia nereálnych cien, kedy cena výkonu je mnohonásobne nižšia, ako suma, ktorú poisťovňa zaplatí zdravotníckemu zariadeniu za realizovaný výkon. Logickým dôsledkom tohto stavu môže byť iba permanentné zadlžovanie zdravotníckych zariadení. Navyše, ak sú tieto zariadenia štátne, za ostatné roky sme sa na ich oddlženie opakovane poskladali všetci.

Začiatkom deväťdesiatych rokov začali vznikať prvé neštátne, resp. súkromné zdravotnícke zariadenia. Revízne lekárstvo sa v tom čase iba budovalo, informačné systémy poisťovní boli len v začiatkoch. To bola živná pôda pre nepoctivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí si v tom čase aj napriek nízkemu bodovému ohodnoteniu realizovaných výkonov nahonobili slušný majetok.

Z poisťovní odchádzali peniaze do súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré nemal kto kontrolovať, rovnako, ako aj hospodárenie poisťovní. Zdravotné poisťovne sa postupne začali zlučovať, niektoré skrachovali. Právoplatne odsúdený za toto neefektívne hospodárenie však nebol nikto, ani z vedúcich predstaviteľov poisťovní, ani zo súkromných zdravotníckych zariadení. Nuž a na takomto „spráchnivenom“ základe sa koncom deväťdesiatych rokov začala budovať súčasná podoba slovenského zdravotného poistného systému.

Permanentne nedofinancované zdravotníctvo

Zle nastavené financovanie n

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály