Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Ako dosiahnuť stanovené ciele udržateľného rozvoja v oblasti zdravia?

Dátum: Rubrika: Trendy

Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization, WHO) v najnovšom dokumente odhaduje náklady na realizáciu prijatej stratégie Organizácie spojených národov na roky 2015 až 2030 v oblasti zdravia – Ciele udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals, SDG). Tento dokument bol publikovaný v časopise The Lancet Global Health. V článku sa autori pokúsili odhadnúť náklady, ale aj následné prínosy, postupne sa rozširujúcich zdravotníckych služieb s cieľom dosiahnuť 16 stanovených cieľov z prijatej stratégie v oblasti zdravia v 67 krajinách s nízkymi a strednými príjmami, ktoré sa týkajú 75 % svetovej populácie.

Analýza potvrdzuje, že investície na rozšírenie služieb v oblasti zdravia smerom k univerzálnemu zdravotnému pokrytiu by mohli do roku 2030 v globálnom meradle zabrániť 97 miliónom predčasných úmrtí a v niektorých krajinách pridať v dĺžke života až 8,4 roka. Avšak, zatiaľ čo väčšina krajín si môže dovoliť potrebné investície, najchudobnejšie krajiny budú potrebovať finančnú pomoc na dosiahnutie stanovených cieľov. Ako uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v komentári k téme v The Lancet Global Health: „Univerzálne zdravotné pokrytie je v konečnom dôsledku politickou voľbou. Presadzovať ho je zodpovednosťou každej krajiny a národnej vlády“.

Dva scenáre vývoja

Odhad nákladov na realizáciu prijatej stratégie OSN: Ciele udržateľného rozvoja 2015 až 2030 načrtáva dva scenáre:

  • „ambiciózny“ scenár, v ktorom sú investície dostatočné na to, aby krajiny dosiahli ciele stanovené stratégiou SDG a
  • „progresívny“ scenár, v ktorom k
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály