Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Aktuality

Dátum: Rubrika: Trendy

V tomto článku prinášame niekoľko príspevkov k aktuálnym témam v oblasti zdravotníctva a zdravotnej starostlivosti.

Dopad brexitu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti medzi Slovenskom a Veľkou Britániou

Po odchode Veľkej Británie z Európskej únie nás čaká prechodné obdobie, kedy bude platiť súčasný stav garancie zdravotného zabezpečenia.

Deň D, či presnejšie deň B, naozaj nastal a Veľká Británia 31. januára o polnoci stredoeurópskeho času opustila Európsku úniu (EÚ). Od toho okamihu Spojené kráľovstvo už nebude členským štátom EÚ a bude sa považovať za tretiu krajinu. Nadobudnutím platnosti dohody o vystúpení Británie zo spoločenstva európskych štátov začína takzvané prechodné obdobie, ktoré bude trvať do 31. decembra 2020. Počas prechodného obdobia bude Spojené kráľovstvo naďalej uplatňovať právo Únie, ale už nebude zastúpené v jednotlivých európskych inštitúciách. Cieľom tohto prechodného obdobia stanoveného v dohode o vystúpení je poskytnúť občanom či podnikom viac času na prispôsobenie sa novej situácii.

Počas prechodného obdobia bude platiť súčasný stav garancie zdravotného zabezpečenia. Do konca roka 2020 teda platí Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC) a slovenské zdravotné poisťovne a britské poisťovne si navzájom budú preplácať oprávnené náklady na liečbu v štátnych zdravotníckych zariadeniach.

Do skončenia prechodného obdobia budú EÚ a Spojené kráľovstvo hľadať spoločnú reč na uspokojivom trvalom riešení do budúcnosti.

Redakčne upravené a prevzaté z: www.health.gov.sk

Svetoví odborníci a donori stanovili priority pre výskum COVID-19

Vedúci odborníci na zdravie z celého sveta sa stretli v sídle Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve, aby zhodnotili súčasnú úroveň vedomostí o novej chorobe COVID-19, identifikovali medzery a spolupracovali na urýchlení a financovaní prioritného výskumu potrebného n

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály