Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Anketa

Dátum: Rubrika: Ekonomika a manažment

S nástupom nového ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, prichádzajú aj nové návrhy a reformy na zlepšenie stavu rezortu, ktorý sa borí s mnohými problémami. Spýtali sme sa lekárov z praxe, ako sa im pozdávajú zamýšľané zmeny a ako by oni riešili situáciu v zdravotníctve.

S nástupom nového ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, prichádzajú aj nové návrhy a reformy na zlepšenie stavu rezortu, ktorý sa borí s mnohými problémami. Spýtali sme sa lekárov z praxe, ako sa im pozdávajú zamýšľané zmeny a ako by oni riešili situáciu v zdravotníctve.

  1. Ako pozeráte na prvé kroky a zamýšľané reformy ministerstva zdravotníctva? Súhlasíte s nimi?
  2. Myslíte si, že doteraz navrhované reformy zlepšia stav v rezorte?
  3. Aké sú najväčšie problémy v zdravotníctve podľa vás a aké riešenia týchto problémov by boli najvhodnejšie?

MUDr. JÁN VANČO, poradca SKZL

  1. Zatiaľ toho nebolo veľa. Zmeny v liekoch by som odporučil najskôr prediskutovať s odbornou verejnosťou. Je to veľmi zložitá a citlivá otázka a jednostranne obviňovať lekárov je neseriózne. Keďže sa zaoberám ekonomikou, odporúčam zhodnotiť nákladovosť, nielen hovoriť o šetrení. Budeme toľko šetriť, až nám z pacienta nič nezostane... A nech sa nezabudne na privátnych lekárov a konečne dostanú seriózne ohodnotenie a uznanie.
  2. To, čo bolo dosiaľ prezentované určite nie. Ako som spomenul, len šetriť nie je cesta k zlepšeniu. Pokiaľ sa nedoriešia zdroje na patričnej úrovni, tak to určite nebude fungovať. Veď predsa ak mám len materiálové náklady napr. 100 eur, poisťovňa podľa predpisov hradí 50 eur a ešte chceme šetriť, tak to nemôže fungovať a je to jednoznačne na úkor poskytovateľov.
  3. Jednoznačne akútny nedostatok finančných prostriedkov a nechuť riešiť a akceptovať tento problém. Treba doplniť zdroje a rešpektovať všeobecné ekonomické pravidlá. Druhým problémom je sústavné vytváranie atmosféry nedôvery a neserióznosti v zdravotníctvo. Bohužiaľ tento názor a vzťah pretrváva ešte z čias bývalého režimu... Zdravotníctvo sa zneužíva politicky. Zatiaľ každý sľuboval všetko zdarma pre pacientov, a to vo veľkom rozsahu, zdroje na to nie sú vytvorené a zodpovednosť za tento nerovnovážny stav aj za pacienta zostáva stále len a len na lekárovi. O diagnostike a liečbe môže rozhodnúť len a len lekár...

MUDr. JOZEF VANČO, predseda AP LSPP SR

  1. Ak pri realizácii nezruší to, čo je dobré, možno iba súhlasiť.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály