Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti sa v rokoch 2000 až 2016 zlepšila

Dátum: Rubrika: Trendy

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti a jej kvalita sa v rokoch 2000 až 2016 celosvetovo zlepšila. Veľký posun v tejto oblasti nastal najmä zásluhou zlepšenia v mnohých krajinách s nízkymi a strednými príjmami v subsaharskej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Výsledky štúdie, ktorú realizovali vedci z americkej University of Washington boli uverejnené v časopise The Lancet.

Aj napriek pozitívnym výsledkom štúdie nastal v niektorých krajinách v tomto období aj mierny pokles, resp. len veľmi pomalý pokrok. Výsledky tak môžu byť aj varovným signálom, že zdravotné systémy niektorých krajín sa oproti iným nevyvíjajú tempom, aké vyžaduje zdravotný stav obyvateľstva, keď sa zvyšuje výskyt neprenosných a onkologických ochorení. Výsledky zdôrazňujú naliehavú potrebu zlepšiť ako dostupnosť zdravotnej starostlivosti, tak aj jej kvalitu, inak môžu zdravotné systémy čeliť zväčšujúcim sa rozdielom medzi zdravotnými službami, ktoré poskytujú, a výskytom ochorení v populácii.

Celosvetový priemer dostupnosti a kvality

V roku 2016 dosahoval celosvetový priemer v dostupnosti a kvalite zdravotnej starostlivosti skóre 54,4 bodu. V roku 2000 bola táto hodnota len 42,4. Rozdiely medzi krajinami zostali v rokoch 2000 a 2016 podobné, pričom bodový rozdiel medzi najlepšou a najhoršou krajinou v roku 2016 bol 78,5 bodu (97,1 na Islande a 18,6 v Stredoafrickej republike) oproti 79,3 bodu v roku 2000 (13,5 v Somálsku a 92,8 na Islande). Vedci pri výskume použili index na meranie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti na základe 32 príčin úmrtí, ktorým by sa dalo predchádzať pri účinnej lekárskej starostlivosti. Každá zo 195 hodnotených krajín mala priradené skóre v rozsahu 0 až 100. Štúdia po prvý raz analyzovala dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti aj medzi jednotlivými regiónmi siedmich významných krajín: Brazílie, Číny, Anglicka (Spojeného kráľovstva), Indie, Japonska, Mexika a USA.

Poradie krajín

V prvej päťke krajín s najvyššou úrovňou dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti v roku 2016 sa

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály