Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Európska správa o zdraví 2015

Dátum: Rubrika: Trendy

Aj v tomto roku Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization, WHO) uverejnila Európsku správu o zdraví 2015, ktorá opäť prináša informácie o stave zdravia v 53 štátoch, ktoré sú členmi WHO v regióne Európy. Ukazuje, že Európa docielila v tejto oblasti pozoruhodné úspechy a je na dobrej ceste, aby dosiahla niekoľko významných cieľov, akým je napríklad znižovanie predčasnej úmrtnosti. Podľa správy si tiež jednotlivé krajiny zlepšili nastavenia národných cieľov týkajúcich sa zdravia. Taktiež poukazuje na potrebu ďalšieho skúmania dostupných informácií s cieľom porozumieť komplexnému vzťahu medzi zdravím, osobnou pohodou a kultúrnym kontextom, čo nadväzuje na zadefinovanie konceptu „well-being“ v správe z roku 2012.

Priemerná dĺžka života sa v Európe zvyšuje

Zo správy vyplýva, že v Európe sa priemerná dĺžka života neustále zvyšuje, ale správa taktiež varuje, že tento región má celosvetovo najvyššiu úroveň konzumácie tabakových výrobkov a alkoholu. Tieto riziká, v kombinácii s rastúcou obezitou, môžu znamenať, že dĺžka života sa bude v budúcnosti naopak znižovať. Okrem toho pretrvávajú pomerne veľké rozdiely medzi jednotlivými krajinami a oproti lídrom v dlhovekosti, ktorými sú Izrael a Švajčiarsko, predstavujú viac než 10 rokov. Konzumácia tabakových výrobkov a alkoholu teda zohráva významnú úlohu pri skracovaní života aj napriek tomu, že došlo k pokroku pri zmierňovaní ich nebezpečnosti. Najväčšie úspechy pri znižovaní miery požívania tabakových výrobkov boli zaznamenané v Bielorusku, Gruzínsku, Kazachstane, Ruskej federácii a na Ukrajine. Významné zníženie bolo tiež dosiahnuté v niektorých krajinách Západnej Európy. Štátne regulácie v oblasti spotreby alkoholu, ako napríklad regulovanie ich dostupnosti a cien, pomaly prinášajú svoje ovocie.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály