Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Lekár a pacient by o liečbe mali rozhodnúť spoločne

Dátum: Rubrika: Trendy

Lekár a pacient by mali spoločne rozhodnúť, akú liečbu realizovať – tento ideál je zakotvený v Zákone o právach pacientov a Profesijnom kódexe lekárov v Nemecku. Realizácia zdieľaného rozhodovania, v ktorom si lekár a pacient vymieňajú poznatky o pacientovej chorobe a jej liečbe, diskutujú o možnostiach liečby a spoločne vyberú jednu z nich, to je podľa tohto zakotveného ideálu zlatý štandard. V tohtoročnom vydaní lekárskeho časopisu Deutsches Ärzteblatt International sa tejto téme, ktorá sa zameriava na zapojenie pacientov do rozhodovacieho procesu o priebehu vlastnej liečby, venujú dva pôvodné články. Obe sa snažia nájsť odpovede na otázky: Ťažia pacienti zo zdieľaného rozhodovania? Je vo výsledku liečba účinnejšia? Aké znalosti lekári získajú po tréningu zdieľaného rozhodovania?

Zdieľané rozhodovanie a jeho účinnosť

Prvý článok od Katariny Hauser a jej spoluautorov ponúka systematický prehľad štúdií zaoberajúcimi sa zdieľaným rozhodovaním.

V dostupných štúdiách sa jedna skupina pacientov zúčastnila pri rozhodovaní o svojej liečbe procesu zdieľaného rozhodovania s lekárom a u druhej skupiny sa rozhodnutie o liečbe realizovalo bežným spôsobom. Štúdie boli nastavené z hľadiska sledovaných diagnóz tak, aby bolo možné porovnanie účinnosti liečby u oboch skupín pacientov.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály