Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Lekári priznávajú zbytočné testovanie pacientov

Dátum: Rubrika: Trendy

Podľa štúdie uverejnenej v americkom medicínskom časopise Academic Emergency Medicine samotní lekári pripúšťajú, že na diagnostikovanie zdravotných problémov pacientov objednávajú často aj zbytočné testy, a to zo strachu z málo pravdepodobných diagnóz. Mnohí z nich priznávajú, že nechcú nič zanedbať, aby následne neboli obvinení z nedbalosti pri liečení pacientov. Prieskum vykonaný v prostredí lekárov fungujúcich na pohotovostiach tak poskytuje náhľad do príčin odhadovaných 210 miliárd dolárov, ktoré sa ročne v Spojených štátoch vynaložia na zbytočné testy a procedúry.

Ako uviedol vedúci štúdie doktor Hemal Kanzaria z University of California v Los Angeles, USA: „Lekári uvádzali, že pociťovali obrovský tlak z toho, aby nechybovali, pričom uznávali, že niektoré z testov, ktoré si objednali, boli z iných ako zdravotných dôvodov“. Viac ako 85 % zo 435 opýtaných lekárov pracujúcich na pohotovosti vyjadrilo presvedčenie, že na ich oddeleniach bolo objednaných veľa zbytočných diagnostických testov. Ešte zarážajúcejšie bolo, že takmer všetci respondenti (97 %)

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály