Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Nesprávny manažment pacienta s dyspeptickým syndrómom pretrvávajúcim po cholecystektómii (KAZUISTIKA)

Dátum: Rubrika: Právo

Prezentujem prípad 65-ročnej pacientky, u ktorej sa indikovala cholecystektómia pre protrahovanú biliárnu koliku s nálezom cholecystolitiázy. Pre predoperačnú hyperbilirubinémiu bola vykonaná klasická cholecystektómia (histologicky s chronickou cholecystitídou) s peroperačnou cholangiografiou.

Prezentujem prípad 65-ročnej pacientky, u ktorej sa indikovala cholecystektómia pre protrahovanú biliárnu koliku s nálezom cholecystolitiázy. Pre predoperačnú hyperbilirubinémiu bola vykonaná klasická cholecystektómia (histologicky s chronickou cholecystitídou) s peroperačnou cholangiografiou. V pooperačnom priebehu sa u pacientky objavila nauzea a netypické vracanie, pre ktoré sa indikovalo gastrofibroskopické vyšetrenie. Pacientka bola na siedmy pooperačný deň s hojacou sa ranou, afebrilná, s upravenými laboratórnymi parametrami, prepustená do domácej starostlivosti. Bolesti brucha, nechutenstvo, nauzea, vracanie a úbytok telesnej hmotnosti pretrvávali, laboratórne parametre poukazovali na hepatocelulárny typ ikteru. Napriek tomu sa neuskutočnila hospitalizácia pacientky na internom oddelení za účelom diferenciálne diagnostického doriešenia stavu a pacientka na 55. pooperačný deň exitovala.

Epikríza prípadu

Pacientka s viacerými závažnými ochoreniami v anamnéze (extrémna obezita, stav po náhlej cievnej mozgovej príhode, hypertenzná choroba, univerzálna ateroskleróza, hyperurikémia, stresová inkontinencia, hypotyreóza, chronický lymfedém po erysipele na dolnej končatine, generalizovaná osteoporóza) bola prijatá 18. augusta 2008 na hospitalizáciu na chirurgické oddelenie ústavného zdravotníckeho zariadenia s pretrvávajúcimi bolesťami brucha s ožltnutím počas predchádzajúcich 14-tich dní, bez teploty a triašky.

Objektívne pri prijatí bol prítomný subikterus sklér, brucho bolo mäkké, priehmatné, bez peritoneálneho dráždenia, s palpačnou bolestivosťou pod pravým reberným oblúkom, bez hmatnej rezistencie. V laboratórnych vyšetreniach bola hyperbilirubinémia s relatívne nízkym konjugovaným bilirubínom, zápalové markery neboli zvýšené. Bolo urobené USG vyšetrenie brušnej dutiny so záverom – solitárna cholecystolitiáza, sludge fenomén v cholecyste, hydrops cholecysty (cholecysta zväčšená), priemer 45 mm, žlčové cesty nedilatované, pečeň zvýšenej echogenicity– steatóza pečene.

Dňa 19. augusta 2008 sa urobilo interné predoperačné vyšetrenie so záverom, že interný nález je stabilizovaný, normotenzia, nie je kontraindikácia k operačnému riešeniu a vzhľadom k obezite a pridruženým interným diagnózam je operácia riziková. Výsledok anesteziologického vyšetrenia poukázal, že pacientka je kardiopulmonálne kompenzovaná, ASA III., odporučila sa premedikácia, HbsAG a S-RRR boli negatívne.

Operácia sa indikovala pre protrahovanú biliárnu koliku s nálezom cholecystolitiázy. Rozhodlo sa o klasickej cholecystektómii s peroperačnou cholangiografiou, ktorá bola vykonaná 20. augusta 2008 s nálezom – cholecystolithiasis, obesitas permagna, adhesiones cavi abdominis

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály