Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Nevhodné hygienické podmienky znemožňujú ďalší pokrok

Dátum: Rubrika: Trendy

Okolo 2,4 miliardy ľudí na svete žije v zlých hygienických podmienkach, čo narušuje ďalší pokrok v oblasti globálneho zdravia. Na problém upozorňujú vo svojej správe Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization, WHO) a Detský fond OSN – UNICEF. Ich varovania sa nachádzajú v záverečnej správe k programu Miléniové rozvojové ciele (MRC) týkajúcej sa pokroku v oblasti dostupnosti vody a hygieny. OSN ich prijala v roku 2000 ako celosvetové časovo viazané a merateľné ciele, ktoré sa sústreďujú na riešenie extrémnej chudoby vo všetkých jej rozmeroch. Práve nedostatočný pokrok v oblasti skvalitnenia hygienických podmienok v mnohých regiónoch a ich populáciách podkopáva zjavné prínosy, ktoré boli dosiahnuté v oblasti zlepšenia zdravotného stavu detí a iných zdravotných benefitov v rámci prístupu k bezpečnej pitnej vode.

Správa Pokrok v oblasti hygieny a pitnej vody: aktualizácia 2015 a MRC hodnotenie (Progress on sanitation and drinking water: 2015 update and MDG assessment) uvádza, že celosvetovo 1 z 3 ľudí ešte stále žijú bez prístupu k bezpečným hygienickým zariadeniam. Celkovo to predstavuje 2,4 mld. ľudí, z toho u 946 miliónov ľudí funguje defekácia bez hygienických zariadení.

Podporovať najchudobnejšie krajiny

Údaje pritom ukazujú, že je potrebné zameranie na celosvetové nerovnosti v oblasti hygieny a primárne podporovať v okamžitých riešeniach práve tie najchudobnejšie krajiny. Globálny model fungoval doteraz skôr tak, že najbohatšie krajiny urobili ako prvé krok vpred a iba vtedy, keď už v danej oblasti dosiahli pokrok, začali ich najchudobnejšie krajiny doháňať. Preto, ak má byť dosiahnutý cieľ všeobecného prístupu k hygienickým zariadeniam do roku 2030, je dôležité zabezpečiť, aby tie najchudobnejšie krajiny začali robiť pokroky okamžite.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály