Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Opatrenia v oblasti klímy na ochranu zdravia obyvateľov v Európe

Dátum: Rubrika: Trendy

Organizácia EASAC (European Academies Science Advisory Council) je združenie popredných európskych vedcov z členských štátov Európskej Únie, Švajčiarska a Nórska, ktorého cieľom je byť nezávislým vedeckým hlasom, ktorý pomáha Európskej Únii presadzovať politiku v prospech všetkých krajín združených v EÚ pri rôznych výzvach súčasného globálneho sveta.

V súčasnosti EASAC vydal správu, v ktorej zhrnul a vyhodnotil množstvo nezávislých štúdií o vplyvoch klimatických zmien na zdravie obyvateľstva. Identifikoval v nej kľúčové posolstvá a vyvodil dôležité závery. Dôkazy ukazujú, že zmena klímy nepriaznivo ovplyvňuje ľudské zdravie a jej neriešenie naďalej zvyšuje zdravotné riziká. Pritom riešenia sú na dosah a mnohé z nich sa dajú uskutočniť na základe súčasných vedomostí, vyžaduje to však politickú vôľu.

Trendy v zmene klímy

Pri súčasných trendoch v oblasti emisií skleníkových plynov sa predpokladá globálny nárast priemernej teploty do konca storočia o viac ako 3° C nad úroveň, ktorá bola pred industrializáciou. Zvýšenie bude zreteľnejšie nad pevninou ako nad oceánmi a vystaví svetové obyvateľstvo nebývalej miere klimatických zmien a prispeje k zaťaženiu obyvateľstva ochoreniami a predčasnou úmrtnosťou. Zdravotné riziká sa pritom zvýšia, ak sa klimatické zmeny zintenzívnia rôznymi spôsobmi, napríklad zvýšením vystavenia obyvateľstva vysokým teplotám a extrémnym udalostiam, ako sú povodne a suchá, znečisteniu ovzdušia a zvýšením alergénov, oslabením potravinovej a výživovej bezpečnosti. Taktiež zdravotné riziká sa zvýšia výskytom a zmenami v šírení niektorých infekčných chorôb vrátane chorôb prenášaných komármi, chorobami prenášanými potravinami a vodou a nakoniec zvýšenými rizikami nútenej migrácie obyvateľstva.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály