Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Pozor na kontraindikácie antikoncepčnej liečby! (kazuistika)

Dátum: Rubrika: Právo

Tromboembólia artérie pulmonalis nie je častým ochorením v adolescentnom veku, prebieha atypicky a nie často sa myslí na jej možnosť v tomto veku.

Tromboembólia artérie pulmonalis nie je častým ochorením v adolescentnom veku, prebieha atypicky a nie často sa myslí na jej možnosť v tomto veku.

Z anamnézy a objektívnych vyšetrení, epikritické zhrnutie

17-ročná pacientka, v anamnéze bez vážnejších ochorení, bola ambulantne vyšetrená gynekológom pre dysmenoreu (bolestivá menštruácia) a hypermenoreu (silné menštruačné krvácanie) a po príslušných vyšetreniach bol pacientke predpísaný Regulon (hormonálna antikoncepcia – ďalej len "HAK").

Po dvoch mesiacoch užívania antikoncepcie bola pacientka vyšetrená v rámci povinnej preventívnej prehliadky u príslušného praktického lekára pre deti a dorast. Neudávala žiadne subjektívne ťažkosti, objektívny nález bol v medziach normy a hladina cholesterolu (6,42) bola mierne zvýšená, hepatálne testy boli v medziach normy. S odstupom dvoch týždňov bola pacientka vyšetrená v ambulancii príslušnej praktickej lekárky pre deti a dorast. Udávala viac dní trvajúce neurčité pichavé bolesti v hrudníku, ktoré sa zvýrazňovali po záťaži. V posledných dňoch sa tieto bolesti vyskytovali aj v pokoji. Praktická lekárka poslala pacientku na kardiologické vyšetrenie.

Kardiológ pri vyšetrení zistil sínusovú tachykardiu (zrýchlenie srdcového rytmu) a v obraze subjektívnych ťažkostí dominovali bolesti na hrudníku. Pacientka bola vo vynútenej polohe – v polosede. Na základe uvedených skutočností kardiológ indikoval hospitalizáciu na detskej klinike. V dobe prijatia na hospitalizáciu bola pacientka afebrilná (bez teploty), udávala bolesti na hrudníku so šírením do ľavého ramena, dýchanie bolo plytšie, zrýchlené, auskultačne bez vedľajších fenoménov, akcia srdca pravidelná, tachykardia, pulz – 140/min, tlak krvi –  135/100 mmHg. Podľa laboratórnych vyšetrení bola zvýšená zápalová aktivita (C-reaktívny proteín 85,39), hypercholesterolémia (celkový cholesterol 6,44), ostatné biochemické a hematologické parametre boli v norme.

Z dôvodu zvýšeného zápalového markera bola nasadená ATB liečba (antibiotická liečba). Na druhý deň hospitalizácie došlo ku vzostupu telesnej teploty do 38,5 C, pokračovala ATB liečba. Na tretí deň hospitalizácie bolesti na hrudníku ustúpili, ale teploty do 39°C pretrvávali aj piaty deň hospitalizácie, preto bola realizovaná kontrolná RTG snímka hrudn

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály