Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Štúdia objasňuje, prečo sú starší ľudia náchylnejší na COVID-19

Rubrika: Editoriál

Nový výskum odhaľuje bunkový mechanizmus, ktorý stojí za tým, prečo sú starší ľudia, ako aj ľudia s určitými prekrývajúcimi sa ochoreniami, vystavení riziku infekcie a smrti v dôsledku vírusu – a ako možno tento mechanizmus potenciálne použiť na ich ochranu. Medzi skupiny, ktoré sú najviac postihnuté ochorením COVID-19, patria starší ľudia a pacienti s už existujúcimi zdravotnými problémami vrátane cukrovky, hypertenzie, obezity, metabolického syndrómu, kardiovaskulárnych ochorení a chronických pľúcnych ochorení, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc a astma.

V novej štúdii publikovanej v časopise JCI Insight vedci z Brown University opisujú bunkové a molekulárne udalosti, ktoré vysvetľujú, prečo majú tieto skupiny vyššie riziko infekcie, ako aj množstvo závažných vedľajších účinkov a smrti. "Tento dokument podrobne opisuje významný objav v súvislosti s COVID-19," povedal zodpovedajúci autor Dr. Jack A. Elias, imunológ a dekan medicíny a biologických vied v Browne. "Ukazuje to, že hladiny proteínu nazývaného chitináza CHI3L1 sa zvyšujú s vekom, ako aj sprievodnými chorobami a infekciami. A čo viac, chitináza CHI3L1 zvyšuje riziko infekcie SARS CoV-2." Zistenia nielen odpovedajú na dôležité otázky o kľúčových mechanizmoch komplexného vírusu SARS-CoV-2, povedal Elias, ale majú aj priame dôsledky pre vývoj terapeutík na kontrolu vírusovej infekcie.
Elias je súčasťou laboratória financovanéh
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály