Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Vplyv fyzického dištancu na zníženie šírenia ochorenia COVID-19

Dátum: Rubrika: Trendy

Nová modelová štúdia uskutočnená v simulovanom singapurskom prostredí odhaduje, že kombinovaný prístup zásahov dodržiavania fyzického dištancu ľudí, ktorý zahŕňa karanténu (pre infikovaných jednotlivcov a ich rodiny), zatvorenie škôl a dodržiavanie dištancu na pracoviskách, je najúčinnejší pri znižovaní počtu prípadov nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2 v porovnaní s inými intervenčnými scenármi zahrnutými v štúdii.

Ochorenie COVID-19 (Corona Virus Disease 2019) spôsobuje koronavírus SARS-COV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2). Druhý z dôvodu, že koronavírus je zrejme blízkym príbuzným koronavíru SARS-CoV (ochorenie SARS), ktorý sa rozšíril z Číny v rokoch 2002 a 2003. Predpona korona v názve odkazuje na proteínové výbežky týchto vírusov, ktoré pripomínajú kráľovskú korunu.

Singapurská modelová štúdia

Štúdia singapurských vedcov bola publikovaná v periodiku The Lancet Infectious Diseases a bola prvou svojho druhu, ktorá preverila využitie možností včasnej intervencie v Singapure pomocou simulácie. Napriek zvýšenému dohľadu, izolácii osôb podozrivých z ochorenia COVID-19 a potvrdených prípadov ochorenia, riziko stále pretrvávalo a počet prípadov v Singapure neustále stúpal. Ku koncu marca, keď sa simulácia realizovala – školy neboli uzavreté a odporúčalo sa dodržiavať dištanc na pracovisku. Nešlo však o oficiálne prijatú štátnu politiku. Ako uviedol doktor Alex R. Cook z National University of Singapore: „Ak by boli lokálne opatrenia v oblasti prevencie šírenia ochorenia, ako napríklad snahy o sledovanie kontaktov ľudí alebo zákaz krátkodobých návštev v lokalite, ktoré boli prijaté na zabránenie šírenia ochorenia neúspešné, výsledky tejto štúdie poskytujú tvorcom politík v Singapure a ďalších krajinách dôkazy pre začatie vykonávania posilnených opatrení na kontrolu ohnísk nákazy, ktoré by mohli zmierniť alebo znížiť miestne prenosové rýchlosti ochorenia, ak sa zavedú efektívne a včas.“

Scenáre opatrení

Okrem základného scenára, ktorý nezahŕňal žiadne zásahy, boli v rámci štúdie navrhnuté štyri intervenčné scenáre na implementáciu po zlyhaní lokálneho zadržania:

  1. izolácia infikovaných jednotlivcov a karanténa ich rodinných prísluš
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály