Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Vysoké náklady na znižovanie emisií vyvážia úspory v zdravotníctve

Dátum: Rubrika: Ekonomika a manažment

Náklady na znižovanie emisií v ovzduší môžu z časti alebo úplne uhradiť úspory dosiahnuté v zdravotníctve, vďaka menšiemu výskytu chorôb spojených so znečistením životného prostredia. S týmto tvrdením na základe svojho výskumu prišli vedci z Massachusetts Institute of Technology (MIT), univerzity sídliacej v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts. Práve nižšia miera astmy a ďalších podobných zdravotných problémov sa často uvádza ako predpokladaný prínos environmentálnej politiky zameranej na znižovanie uhlíkových emisií zo zdrojov, ako sú elektrárne a automobily. Realizácia tejto politiky vedie k znižovaniu škodlivých látok v ovzduší a tým aj k zdravšiemu prostrediu pre život ľudí.

Vedci skúmali rozsah prínosov čistejšieho ovzdušia pre zdravie v porovnaní s nákladmi na znižovanie emisií oxidu uhličitého. Z ich výskumu vyplynulo, že úspory dosiahnuté na výdavkoch na zdravotnú starostlivosť a ďalšie náklady spojené s liečením chorôb môžu byť značné – v niektorých prípadoch aj viac ako 10-násobok nákladov na implementáciu environmentálnej politiky.

Vedecký tím skúmal pomer zdravotných prínosov k ekonomickým nákladom u troch druhov politiky v oblasti klímy: presadzovaniu čistej energie, dopravnej politiky, a „cap-and-trade“ programe (systém obchodovania s kvótami, ktorý sa presadzuje predovšetkým pri ochrane ovzdušia). Tím pri svojom výskume nastavil tieto tri environmentálne politiky tak, aby boli analogické k návrhu politiky americkej vlády v oblasti klímy vyžadujúcej znižovanie emisií z elektrární, podobné tým, ako sú navrhnuté v Clean Power Plan od Environmental Protection Agency.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály