Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Slovenskí zdravotníci vo svete

Dátum: Rubrika: Očami lekára

Marián Kotrec – kardiológ – Kanada

Pred odchodom do Kanady pracoval na významnom slovenskom pracovisku, na ktoré doteraz nedá dopustiť. Tvrdí, že byť lekárom v Kanade je v niektorých aspektoch ľahšie ako na Slovensku, kam sa však stále rád vracia. Ani svojim kanadským kolegom občas nezabudne pripomenúť, odkiaľ pochádza, ako napr. nedávno, keď sa jeho fotografia z novembra 1989 objavila na plagáte pozývajúcom na výstavu o Nežnej revolúcii v jeho rodnom meste.

♦ Prečo ste sa rozhodli odísť zo slovenského zdravotníctva?

V tom čase som pracoval na II. internej klinike na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Mal som výborných mentorov, prof. MUDr. Andreja Dukáta a doc. MUDr. Jána Lietavu. Pod ich vedením som už ako medik robil výskum v kardiológii. Niektoré projekty sme robili v spolupráci s Ottawa Heart Institute cez ich profesora G. Fodora, ktorý bol predtým kardiológom v Pražskom IKEMe, než v roku 1968 emigroval do Švédska a potom do Kanady. Po revolúcii v 1989 chodil často pracovne na Slovensko, a ja som mu robil asistenta výskumu, ale aj šoféra a staral som sa o neho počas jeho pobytov. Najazdili sme spolu stovky kilometrov po Slovensku, takže bol čas na rozhovory. Keď som končil medicínu v r. 1998, opýtal sa ma na ďalšie plány. Hovoril som mu, že by som chcel zostať vo Fakultnej nemocnici. Profesor Fodor mi ponúkol, či by som to nechcel skúsiť vo výskume v Kanade. Môj starší brat, tiež lekár, ako aj rodičia a moja vtedajšia priateľka, teraz manželka, ma podporili s tým, že toto je jedinečná šanca, ktorú nemôžem premrhať (brat pracuje ako pediater v Anglicku – pozn. autora). Takže som sa začal pripravovať sa na nostrifikačné skúšky. Profesor Fodor zohnal grantové prostriedky, z ktorých som bol platený. Celé sa to podarilo zrealizovať po mojej atestácii z internej medicíny. Odišiel som v roku 2002.

Aké boli vaše začiatky v Kanade?

Ťažké. Tých šokov bolo niekoľko. Jedným z nich bol jazyk. Tu doma sme si mysleli, že vieme dobre po anglicky. Ale ak má človek angličtinu používať ako jediný dorozumievací jazyk, navyše rozumieť dialektom a rôznym prízvukom reči.... Ale človek sa rýchlo adaptuje. Musel som robiť skúšky, okrem medicínskych aj z jazyka, a na to som sa musel dobre pripraviť. Na Kanade sa mi páčilo, že ich nezaujímalo odkiaľ ste, ale kto ste, čo viete a ako sa správate. Ani raz mi nedali pocítiť, že som zahraničný alebo že mám zlý prízvuk. Ak som si robil dobre svoju prácu, nemal som žiadny problém.

Takže toto boli problémy s angličtinou. A odborné?

Prvý rok som robil výskum na zvieratách, a potom dva roky na pacientoch pod vedením prof. Fodora. Pôvodný plán bol študijný pobyt na dva roky. V Bratislave sa prednosta našej kliniky prof. Dukát, môj primár doc. Krahulec a riaditeľ Fakultnej nemocnice ku mne zachovali veľkoryso. Dostal som študijné voľno a do dvoch rokov som sa kedykoľvek mohol vrátiť. S manželkou sme sa rozhodli, že v Kanade zostaneme iba ak sa mi podarí presadiť sa tu ako klinik, nie ako výskumník. Nechcel som stráviť len vo výskume celý život.

Kedy ste začali uvažovať o zmene z výskumníka na klinika?

V roku 2005 ma oslovil Dr. Rubens, kardiochirurg z nemocnice, v ktorej som pracoval (Ottawa Heart Institute), že hľadá asistenta vo výskume. Povedal som mu, že si to cením, ale že už mám podpísanú zmluvu s prof. Fodorom na ďalší rok. Na to mi povedal, že on mi môže ponúknuť niečo navyše – klinickú prácu s pacientmi. Profesor Fodor totiž už bol v dôchodku z klinickej kardiológie, nepracoval s pacientmi, ale pracoval na plný úväzok vo výskume.

Dostal som teda od Dr. Rubensa ponuku, aby som sa staral o pacientov po operácii srdca, a popritom pracoval vo výskume. Vedel, že sa chcem dostať do postgraduálneho systému a doslova mi povedal, že „práca s pacientmi ťa tam dostane“. Profesor Fodor ma v tomto podporil. Moja lekárska licencia bola obmedzená len na konkrétne kardiochirurgické od

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály