Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Diskriminácia starších ľudí má vplyv na ich zdravie

Dátum: Rubrika: Trendy

Na 1. október pripadá Medzinárodný deň starších ľudí (často nazývaný aj Medzinárodný deň seniorov). Práve pri tejto príležitosti sa Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization, WHO) zaoberala zaujatím rozhodného stanoviska v prípade fenoménu ageizmu. Už v máji 2016 Svetové zdravotnícke zhromaždenie vyzvalo generálneho riaditeľa organizácie, aby inicioval vytvorenie celosvetovej kampane v boji proti tejto forme diskriminácie a implementoval túto problematiku aj do určujúcich stratégií WHO.

Ageizmus je termín, ktorý označuje stereotypizáciu a diskrimináciu ľudí staršieho veku. Tento termín vychádzajúci z angličtiny bol vytvorený ako obdoba termínov rasizmus alebo sexizmus (diskriminácia žien). Ageizmus teda možno chápať ako proces systematickej stereotypizácie a diskriminácie starších ľudí, vďaka ktorému sú starší ľudia kategorizovaní ako senilní, rigidní, staromódni, pomalí a pod. Starobe je prikladaná nízka hodnota, nepotrebnosť, nekompetentnosť. Starší ľudia sú podceňovaní a často vyvoláva staroba až fyzický odpor. Podľa WHO je možné považovať za násilie na senioroch každé jednotlivé alebo opakované konanie alebo zanedbanie, ktoré môže viesť k ich poškodeniu alebo ohrozeniu. Zneužívanie a trápenie starších ľudí môže byť nielen telesné, ale aj psychické, finančné a pod.

Nová analýza WHO

Nová analýza WHO ukazuje, že negatívne alebo diskriminačné postoje voči starš

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály