Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Obmedzenie služieb s nízkou hodnotou môže znížiť náklady

Dátum: Rubrika: Trendy

Služby s nízkou zdravotnou hodnotou, ale poskytované vo veľkom objeme, tvoria veľkú časť zbytočných výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Výsledky výskumu, ktorý sa zaoberal uvedenou problematikou a bol realizovaný pod vedením americkej University of California, zverejnili v októbrovom vydaní časopisu Health ­Affairs. Z výskumu vyplýva, žeobmedzenie podobných služieb s nízkou hodnotou môže bezpečne znížiť náklady vynakladané na zdravotnú starostlivosť.

Výskumníci čerpali údaje na výskum z veľkej a jedinečnej zdra­votníckej databázy štátu Virgínia, keďže je jednou z mála databáz, v ktorej sa zaznamenávajú platby z takmer všetkých zdrojov financovania. Medzi tieto zdroje patria zdravotné služby a systémy Medicare, Medicare Advantage, Medicaid, súkromné poistenie a ďalšie mimoriadne náklady vynakladané štátom a občanmi na zdravotníctvo.Analýzou údajov o 5,5 miliónoch pacientoch vo Virgínii sa zistilo, že služby, ktoré neposkytujú pacientom žiadne zásadné zdravotné prínosy, stáli v roku 2014 zdravotný systém viac ako 586 miliónov dolárov. Z tejto sumy až 65 % išlo na služby, ako napríklad nepotrebné laboratórne testy.

Zbytočne vynakladané prostriedky

Rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť pritom zvyšujú nároky na rozpočet každej bežnej americkej rodiny. Z hľadiska amerických daňových poplatníkov sa každoročne na zdravotnú starostlivosť vynakladá 3,2 bilióna dolárov.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály