Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Prípad nesprávneho poskytnutia zdravotnej starostlivosti počas pôrodu (Kazuistika)

Dátum: Rubrika: Právo

Oneskoreným vykonaním cisárskeho rezu došlo k ťažkému poškodeniu dieťaťa, ktoré v priebehu niekoľkých hodín po narodení zomrelo.

 Oneskoreným vykonaním cisárskeho rezu došlo k ťažkému poškodeniu dieťaťa, ktoré v priebehu niekoľkých hodín po narodení zomrelo.

V podaní, ktoré je adresované Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, je vytýkané, že nesprávnym vedením pôrodu došlo k poškodeniu zdravého, donoseného dieťaťa. Poškodenie dieťaťa bolo tak závažné, že po krátkom čase zomrelo. V podaní sa namieta voči oneskorenému vykonaniu cisárskeho rezu. Včasnou zmenou pôrodného postupu by sa predišlo poškodeniu s následkom smrti.

 

Epikríza prípadu

Žena, tridsaťtriročná, absolvovala prenatálnu starostlivosť u ambulantného gynekológa celkovo 13-krát. Počas gravidity nedošlo k zmenám jej zdravotného stavu. Vykonané ultrazvukové vyšetrenia opakovane konštatovali fyziologicky prebiehajúci vývoj dieťaťa. Pacientka bola krátkodobo počas gravidity hospitalizovaná na gynekologickom oddelení s podozrením na hroziaci potrat (abortus imminens). V stabilizovanom stave bola pacientka prepustená domov.

V čase termínu pôrodu bola prijatá so začínajúcou slabou pôrodnou činnosťou o 15.30 h na pôrodnícke oddelenie. Pri vaginálnom vyšetrení bolo konštatované, že hrdlo dĺžky 0,5 cm je otvorené na prst a je hmatateľný obal plodu. Pri vyšetrení bolo zaznamenané slabšie vaginálne krvácanie tmavšou krvou. Začala sa príprava na pôrod. Na kardiotokografickom (CTG) monitorovom

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály